RAPORT

Tusk kontra Tusk

USA: najsłynniejszy snajper zamordowany

Ciało Chrisa Kyle'a, byłego komandosa Navy SEAL i innego niezidentyfikowanego mężczyzny znaleziono na terenie poligonu w miejscowości Glen Rose. Policja po krótkim pościgu zatrzymała podejrzanego o podwójne zabójstwo.

Według amerykańskich mediów, Kyle został zastrzelony, gdy pomagał innemu żołnierzowi leczącemu stres pourazowy po służbie w Iraku. Domniemany zabójca, 25-letni były żołnierz marines, został aresztowany po krótkim pościgu w Lancaster w Teksasie. Motywy jego działania nie są znane.

Chris Kyle zasłynął jako autor książki „Amerykański snajper" o swojej służbie wojskowej w latach 1999–2009. Był to podręcznik o pracy strzelca zawodowego.

Kyle czterokrotnie realizował misje specjalne, m.in. w ramach operacji „Iracka Wolność". Otrzymał dwa Medale Srebrnej Gwiazdy i pięć Medali Brązowej Gwiazdy za odwagę w obliczu nieprzyjaciela.

Chris Kyle podczas misji w Iraku zabił 255 osób, z czego 160 zostało oficjalnie potwierdzonych przez Pentagon. Najbardziej spektakularnym sukcesem snajpera było zastrzelenie bojownika uzbrojonego w wyrzutnię rakiet z odległości niemal dwóch kilometrów.

Po zakończeniu służby założył firmę Craft International, która zajmowała się szkoleniem wojskowym i strzeleckim żołnierzy, policjantów, klientów korporacyjnych i prywatnych. W ubiegłym roku był w Polsce i spotkał się z żołnierzami GROM, z którymi zetknął się w Iraku.

Kyle był żonaty, miał dwoje dzieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej