RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Młodzi twórcy wystawiają Brittena w Warszawie

Od lewej: reżyser Kamila Michalak, dyrygent Lilianna Krych i scenograf Karolina Fandrejewska (fot. PAP/Rafał Guz)
Od lewej: reżyser Kamila Michalak, dyrygent Lilianna Krych i scenograf Karolina Fandrejewska (fot. PAP/Rafał Guz)

Z okazji 100. rocznicy urodzin Benjamina Brittena w Warszawie zostanie po raz pierwszy zaprezentowana jego opera „Gwałt na Lukrecji”. Premiera spektaklu w wykonaniu młodych artystów odbędzie się 7 lutego w Starej Drukarni na ul. Mińskiej 65.

Czwartkowa konferencja prasowa zapowiadająca przedsięwzięcie miała charakter śpiewany. Soliści występujący w spektaklu w Centrum Prasowym PAP w Warszawie zaprezentowali fragmenty opery.

Spektakl przygotowali artyści ze stołecznych uczelni artystycznych, jest to produkcja niezależna. Jak podkreśliła dyrygent Lilianna Krych, inscenizacja „Gwałtu na Lukrecji” jest na razie jedynym polskim przedsięwzięciem realizowanym w ramach jubileuszu kompozytora.

– Muzyka Brittena nadal brzmi współcześnie, on reprezentował taki czas w muzyce, kiedy tradycja mieszała się już ze współczesnością – mówiła Krych. Jak zaznaczyła, jego dzieło „a bardzo ciekawą formę muzyczną, jest to właściwie coś pośredniego pomiędzy operą a oratorium”.

Jak powiedziała reżyserka spektaklu Kamila Michalak, opera opowiada o tym, że dobre, czyste i uczciwe życie nie zawsze wyzwala od zła. – Pytanie dlaczego tak się dzieje, próbowało odpowiedzieć wielu filozofów, ale żadna z odpowiedzi nie była satysfakcjonująca, dlatego chcemy je zadać jeszcze raz – powiedziała.

Michalak jest dyplomantką Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, a soliści i członkowie orkiestry – dyplomantami i absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Scenograf Karolina Fandrejewska podkreśliła, że duży wpływ na inscenizację ma miejsce, w którym odbędzie się spektakl. – Przestrzeń industrialna Starej Drukarni PAP daje nam szansę na zlikwidowanie dystansu między widownią a sceną – mówiła. Jak zaznaczyła Fandrejewska, „ta bardzo surowa, pełna kątów prostych przestrzeń nie zostanie przykryta dekoracjami i kolejnymi podziałami architektonicznymi”. Hala dawnej drukarni zostanie zestawiona z elementami dekoracyjnymi nawiązującymi do żywiołów ognia i wody.

Jako soliści na scenie w Starej Drukarni na ul. Mińskiej 65 wystąpią: mezzosopran Jadwiga Nabielska, sopran Aleksandra Klimczak, sopran Magdalena Krysztoforska, mezzosopran Małgorzata Bartkowska, tenor Andrzej Marusiak, baryton Piotr Halicki, bas Tomasz Raff, baryton Marcin Wortmann. Będzie im towarzyszyć 12-osobowa orkiestra pod batutą Krych.

Benjamin Britten (1934-1976), jeden z najważniejszych angielskich kompozytorów przywrócił rangę angielskiej operze. Jego dzieła sceniczne, m.in. „W kleszczach lęku”, „Syn marnotrawny”, „Sen nocy letniej”, „Śmierć w Wenecji” zdobyły uznanie widzów na całym świecie.

Realizację opery wspierają Polska Agencja Prasowa, Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie oraz prywatni darczyńcy. Opłaty licencyjne i koszt wypożyczenia nut pokryła angielska Fundacja BrittenPears, która zajmuje się propagowaniem twórczości kompozytora na świecie.

Opera Brittena została po raz pierwszy wystawiona w 1946 r. w Glyndebourne w Anglii, potem była pokazywana na Broadwayu w Nowym Jorku. Libretto do opery napisał Ronald Duncan na podstawie sztuki pod tym samym tytułem autorstwa francuskiego dramatopisarza Andre Obey'a.

źródło:

Zobacz więcej