Prof. Michał Kulesza spoczął na Powązkach

Na Powązkach Wojskowych w Warszawie pochowano prof. Michała Kuleszę, współtwórcę reformy samorządowej, a w ostatnim czasie doradcę prezydenta Bronisław Komorowskiego. Prof. Kulesza zmarł po ciężkiej chorobie 13 stycznia 2013 r.

Prof. Michał Kulesza dobrze zasłużył się ojczyźnie; prezentował postawę służby popartej wielkim doświadczeniem, umiejętnościami, wiedzą i pasją zmieniania świata – podkreślił podczas uroczystości pogrzebowych prezydent Bronisław Komorowski.

Sądzę, że może mieć ogromną satysfakcję z tego, że uczestniczył w najważniejszej, najpiękniejszej i chyba najgłębiej przeobrażającej rzeczywistość Polski reformie, jaką była reforma samorządowa, administracyjna. Za każdym człowiekiem, a właściwie przed nim, idą jego czyny, jego zasługi. Myślę, że ta wielka zasługa, będąca efektem postawy służby od początku do końca, idzie przed Michałem i świadczy na jego rzecz – dodał prezydent.

O zasługach zmarłego dla Polski mówił także minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Podkreślił, że przygotowując reformę samorządową Kulesza umiał pogodzić nowoczesne podejście do rzeczywistości z tradycją. – Jego wysiłek i praca wydały owoce: gdy odbywały się pierwsze samorządowe wybory w wolnej Polsce, wielka energia Polaków dobrze ujęta w ramy organizacyjne dała Polsce wielką siłę – zaznaczył.

Boni dodał, że Kulesza do końca życia walczył o dobre przepisy dla samorządów. – W swoich ostatnich latach miał dwa bolesne doświadczenia: doświadczenie choroby i drugie, że zapędziliśmy się w Polsce w nadmiar przepisów, które zaczęły krępować polską samorządność – mówił szef MAC.

Były premier Jerzy Buzek powiedział, że Kulesza był „patriotą nie w pustosłowiu, ale w ciężkiej codziennej pracy”. Zaznaczył, że twórca reformy samorządowej stronił od wielkiej polityki. – Stanowiska polityczne, społeczne, państwowe były dla niego zawsze zadaniem wymagającym pasji. Jego pasją były samorządy – podkreślił Buzek.

Michał Kulesza, prawnik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, urodził się w 1948 r. w Łodzi. Od lat 80. był zaangażowany czynnie w prace na rzecz odtworzenia samorządu terytorialnego i przebudowy ustroju administracyjnego Polski (we współpracy z prof. Jerzym Regulskim). Uczestniczył w obradach okrągłego stołu w grupie ds. samorządu terytorialnego.

Po przemianach roku 1989 współtworzył reformę samorządową Polski. Przygotowywał m.in. ustawę o samorządzie gminnym z 1990 r. oraz wiele późniejszych projektów, programów i ustaw z zakresu administracji publicznej.

W 1988 r. współtworzył Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Od października 2010 r. był doradcą społecznym prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. samorządu.

źródło:

Zobacz więcej