RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Tybet: pierwsze w tym roku samospalenie

f
(fot. flickr.com/magilla 03)

Tybetańczyk podpalił się protestując przeciwko chińskiej okupacji Tybetu – poinformowała mająca swoją siedzibę w Londynie organizacja „Wolny Tybet” oraz nadające z USA Radio Wolnej Azji.

Był to pierwszy tego rodzaju incydent w tym roku. Według organizacji „Wolny Tybet” od roku 2009 96 Tybetańczyków zdecydowało się na tego rodzaju tragiczny protest.

Wspomniane źródła podają, że mężczyzna w wieku 19 lub 20 lat, którego zidentyfikowano jako Tsebe, lub Tseba, podpalił się w okręgu Xiahe w położonej na zachodzie Tybetu prowincji Gansu (nazywanej przez Tybetańczyków Sangchu).

Od jesieni ub. roku, przed XVIII zjazdem Komunistycznej Partii Chin, liczba i częstotliwość tych aktów protestu zwiększyła się. Tybetańczycy protestują przeciwko temu co określają jako represjonowanie przez Chińczyków ich religii i kultury w ich kraju, który jest rejonem autonomicznym Chin.

Rząd w Pekinie odrzuca te oskarżenia twierdząc, że Tybetańczycy korzystają ze swobody w kultywowaniu ich tradycji oraz wskazując na liczne inwestycje służące modernizacji Tybetu i poprawy poziomu życia jego mieszkańców.

Władze chińskie oskarżają Dalajlamę, duchowego przywódcę Tybetańczyków o zachęcanie do tych tragicznych form protestu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej