Emmanuelle Seigner odkłada premierę

Emmanuelle Seigner, prywatnie żona Romana Polańskiego i matka dwójki ich dzieci (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Żona aresztowanego w Szwajcarii Romana Polańskiego, francuska piosenkarka i aktorka Emmanuelle Seigner przesunęła planowaną na 2 listopada premierę swego albumu „Dingue” na 25 stycznia 2010 r. W proteście przeciwko szwajcarskim władzom francuski reżyser Jan Kounen zażądał wycofania swego filmu „Coco Chanel et Igor Stravinsky” z programu festiwalu filmowego w Zurychu, na którym Polański miał być uhonorowany za całokształt twórczości.

O decyzji Emmanuelle Seigner poinformowała wytwórnia nowej płyty żony Polańskiego. Firma Sony Music odmówiła jednak rozmowy na temat przyczyn przesunięcia premiery. Album „Dingue” jest drugą płytą Seigner po „Ultra Orange et Emmanuelle” z 2007 roku.

Jan Kounen wycofuje film

Francuski reżyser Jan Kounen wycofał swój najnowszy firm z festiwalu w Zurychu – poinformowali organizatorzy. Jego obraz „Coco Chanel et Igor Stravinsky” miał być pokazywany poza konkursem, w piątek wieczorem na seansie zamykającym wielką imprezę.

Decyzja Kounena nie jest wymierzona w organizatorów, ale skierowana przeciwko władzom Szwajcarii – powiedziała współdyrektorka festiwalu Nadja Schildknecht, którą zacytowała szwajcarska agencja ATS.

W sobotę 26 września wieczorem 76-letni Polański został zatrzymany na lotnisku w Zurychu i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku.

Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca Polańskiemu, że w roku 1977 w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Amerykankę Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem rozpoczętego przeciwko niemu postępowania karnego reżyser zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą 50 lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej