RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Aresztowanie po sesji sądu w szpitalu

1
Policja i straż pożarna na miejscu tragedii (fot. PAP / Paweł Supernak

Cezary S., prezes wydawnictwa Magnum-X usłyszał zarzut zabójstwa swojego wspólnika Krzysztofa Z., oraz usiłowania zabójstwa innego mężczyzny – dowiedział się portal tvp.info. Podczas specjalnej sesji przeprowadzonej w szpitalu, sąd zdecydował o aresztowaniu S. na trzy miesiące.

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy ze szpitala informację, że stan zdrowia Cezarego S. poprawił się i można już go przesłuchać. Prokurator pojechał do lecznicy i tam przedstawił mężczyźnie zarzuty zabójstwa oraz usiłowania zabójstwa. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych czynów i złożył obszerne wyjaśniania, które naszym zdaniem są sprzeczne z dotychczasowym materiałem dowodowym – powiedziała prok. Renata Mazur, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga.

Według prokuratur Mazur, śledczy złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Sąd zdecydował, że sesja w tej sprawie odbędzie się w szpitalu. Tam tez zapadła decyzja o aresztowaniu Cezarego S. Biegły lekarz stwierdził, że mężczyzna może być przeniesiony do szpitala w areszcie.

Wcześniej przesłuchano także mężczyznę, który został ranny w wybuchu w wydawnictwie Magnum-X na warszawskim Grochowie.

W poniedziałek 10 grudnia ok. godz. 14.00 w siedzibie wydawnictwa Magnum-X miało miejsce spotkanie zarządu, podczas którego doszło do nieporozumienia m.in. na tle rozliczeń finansowych. W pewnym momencie Cezary S. miał zdetonować nieustalony dotąd ładunek pirotechniczny. Po wybuchu trzech mężczyzn: Cezary S., Krzysztof Z. i jeszcze jedna osoba, wyszli na korytarz. Tam S. miał zabić Z. zadając mu wiele ciosów nożem w okolice klatki piersiowej, brzucha i pleców. Krzysztof Z. zmarł na miejscu. Rannego Cezarego S. i osobę z wydawnictwa zabrano w stanie ciężkim do szpitala.

Według prokuratury motywem działania sprawcy były „wyłącznie rozliczenia finansowe i brak konsensusu, co do dalszego prowadzenia i formy kierowania spółką, jak również różnego rodzaju zarzuty wzajemne pomiędzy członkami zarządu, a dotyczące m.in. spraw co do przyszłości spółki oraz m.in. spraw personalnych”. W ten sposób ucina spekulacje niektórych mediów, wskazujących na tajemniczo tło śmierci Krzysztofa Z., który wypowiadał się m.in. w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Po zabójstwie, w siedzibie wydawnictwa, w jednej z szaf w znaleziono duże ilości broni, amunicji oraz materiałów wybuchowych. Pieczę nad szafą, sprawował jeden z pracowników wydawnictwa. W czasie przeszukania mieszkania w stolicy, odkryto kolejny zbiór nielegalnej broni w tym wyrzutnię RPG. 

Wydawnictwo Magnum X wydaje magazyny poświęcone tematyce wojskowej, m.in.: Nowa Technika Wojskowa, Lotnictwo, Morze Statki i Okręty, Strzał i Poligon.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej