„Mayamural” na koniec świata

Mural zaprojektowała Aleksandra Toborowicz z krakowskiej ASP (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Mural inspirowany wykonaną przez Majów inskrypcją, uznawaną za zapowiedź końca świata, który miałby nastąpić 21 grudnia, powstał na krakowskim Podgórzu. Dziś odbyła się uroczysta prezentacja „Mayamuralu”.

Mural zaprojektowała Aleksandra Toborowicz z krakowskiej ASP. Został wykonany na ścianie budynku przy ul. Józefińskiej 24 w ramach festiwalu Sztuki Gniewu, organizowanego przez Teatr Nowy w Krakowie.

„Mayamural” ma wymiary 6 na 17 m. Oryginalna inskrypcja została zmodyfikowana tak, że przypomina sekwencję z popularnej gry komputerowej Tetris.

Chcieliśmy pokazać, że inskrypcja Majów jest odczytywana w całkowicie dowolny i błędny sposób, dlatego jej elementy pomieszaliśmy ze sobą, tak jak mieszany znaczenia odczytując tę inskrypcję jako przepowiednię końca świata. Tam wcale takiej zapowiedzi nie ma, to napis datujący budynek – powiedział pomysłodawca muralu, doktorant UJ Michał Pałasz. – Chcieliśmy wykorzystać zainteresowanie kulturą Majów, wynikające z błędnej interpretacji, aby przybliżyć tę kulturę szerszej publiczności– dodał.

Pomysł muralu został wcześniej skonsultowany z ekspertami z dziedziny majologii m.in. ze Svenem Gronemeyerem z Uniwersytetu w Melbourne, autorem wielu publikacji dotyczących inskrypcji z Tortuguero. Badacz udostępnił twórcom muralu autorski rysunek inskrypcji Majów, który został później przetworzony. Projekt był też konsultowany z dr. Jarosławem Źrałką, archeologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmującym się kulturą Majów.

Przy tworzeniu malowidła w trudnych warunkach atmosferycznych przez pięć dni pracowało ponad 20 osób. – Malowaliśmy mural przy kilkunastustopniowym mrozie– mówił Michał Pałasz.

Partnerami przedsięwzięcia są: Fundacja Sztuki Nowej „ZNACZY SIĘ”, Instytut Kultury UJ, Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego, gminy Kraków i województwa małopolskiego.

źródło:

Zobacz więcej