RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ostrowiec Św.: jest już woda, wraca ciepło

Kilkunastometrowa wyrwa powstała po osunięciu się ziemi przy skarpie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ziemia z błotem zalała dwa rzędy garaży. Nie ma ofiar. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podłoże zostało podmyte przez wodę niewiadomego pochodzenia. Po południu przywrócono dostawy wody do budynków przy ul. Polnej i Rosłońskiego. Wieczorem udało się naprawić instalację ciepłowniczą.

Ziemia osunęła się w nocy z wtorku na środę. Po przeszukaniu rumowiska kamerą termowizyjną okazało się, że nie ma ofiar. W poprzek ulicy Polnej powstała głęboka na kilkanaście metrów wyrwa.

Jak informuje policja, pod ziemią znalazło się od 12 do 20 garaży. Obecnie służby usuwają ziemię na zwałowisku. Wyrwa nie powiększa się, nie zarządzono ewakuacji pobliskich budynków.

Dla ruchu zamknięty jest znajdujący się niemal w centrum miasta fragment ul. Polnej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Iłżecką do ulicy Sienkiewicza. Nieprzejezdna jest także ul. Rosłońskiego. – Objazdy poprowadzono przez ulicę Mickiewicza i Waryńskiego. Na miejscu ruchem kieruje policja – poinformowała podkom. Ewa Libuda z komendy powiatowej policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do Ostrowca Świętokrzyskiego zostały skierowane patrole prewencji oraz drogówki ze stolicy regionu; mają pomóc w zabezpieczeniu miejsca katastrofy oraz w kierowaniu ruchem na objazdach – powiedział rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach

Wieczorem udało się naprawić instalację ciepłowniczą na ulicy Polnej – poinformował zastępca kierownika miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego Tomasz Góra. – Ciepło będzie przywrócone za chwilę, napełnianie rur już się rozpoczęło. Wiemy także, że instalacja jest szczelna, tak więc mieszkańcy pewnie przed pójściem spać będą mieli już ciepło – powiedział Góra.

W dwóch szkołach położonych w pobliżu osuwiska odwołano lekcje. Decyzja dotyczy publicznego gimnazjum nr 2 oraz II LO im. Joachima Chreptowicza.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnił gorące posiłki, kawę i herbatę dla mieszkańców bloków dotkniętych awariami oraz dla pracujących służb. Napoje i posiłki są dostępne w publicznym gimnazjum nr 2.

Na razie nie są znane przyczyny osunięcia się ziemi. Na miejscu pracowali geolodzy z Kielc. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podłoże zostało podmyte przez wodę niewiadomego pochodzenia. Ekspertyzy mają potwierdzić w czwartek specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego z Warszawy.

źródło:
Zobacz więcej