RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Marszałek woj. śląskiego przyjmuje dymisje i odchodzi

Adam Matusiewicz, marszałek woj. śląskiego, złożył rezygnację w związku z sytuacją w samorządowej spółce Koleje Śląskie. Wcześniej Matusiewicz przyjął dymisję wiceprezesa spółki – Artura Nastały, który przejął kierowanie firmą po wczorajszej dymisji prezesa. Okazało się jednak, że wiceprezes, podobnie jak jego szef, ma problemy z prawem. Nowym szefem spółki ma zostać Michał Borowski.

Matusiewicz powiedział na konferencji prasowej, że złożył rezygnację na ręce przewodniczącego śląskiego sejmiku Andrzeja Gościniaka. Wyraził przekonanie, że jego następca „godnie” go zastąpi. Nie podał jednak jego nazwiska. Prawdopodobnie będzie znane w piątek.

W środę wieczorem Matusiewicz (PO) przyjął dymisję prezesa spółki Koleje Śląskie Marka Woracha. Prezes i tak w piątek miał stracić stanowisko, jednak nastąpiło to wcześniej – gdy „Gazeta Wyborcza” dotarła do informacji, że przeciwko Worachowi toczy się proces karny.

Matusiewicz powiedział, że czuje się przez Woracha „oszukany i okłamany”, a całą sytuacją jest „zdruzgotany”. Zapowiedział wystąpienie na drogę prawną, ponieważ Worach przed objęciem stanowiska podpisał oświadczenie, że nie toczy się przeciwko niemu żaden proces.

Tymczasem okazało się, że problem dotyczy również wiceprezesa Kolei Śląskich Artura Nastały. Jeszcze w środę zapewniał, że nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie oraz że nie został skazany. Wyrok w jego sprawie jednak zapadł – sześć lat temu. Gdy sprawa wyszła na jaw, zapowiedział dymisję.

Matusiewicz zapowiedział, że nowym prezesem Kolei Śląskich zostanie Michał Borowski, dotychczasowy prokurent spółki. Do zarządu trafią dotychczasowa wiceprezes Anna Patalong i wieloletnia dyrektor śląskiego oddziału Przewozów Regionalnych Renata Rogowska.

źródło:
Zobacz więcej