Cztery mln zł straty. Dwie osoby, które wchodziły w skład zarządu jednej ze śląskich spółek zbrojeniowych, odpowiedzą przed sądem za niegospodarność. Straty przedsiębiorstwa sięgnęły 4 milionów złotych – podała komenda wojewódzka w Katowicach. Grozi im kara do 10 lat więzienia. Postępowanie, zakończone niedawno przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Ekonomiczną Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, dotyczy lat 2018-2019. Akt oskarżenia przesłała do sądu Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu.„Przeprowadzone śledztwo oraz czynności wykonane przez policjantów potwierdziły nieprawidłowości w zarządzaniu przedsiębiorstwem – nienależytego oszacowania majątku jednego z samodzielnych wydziałów, a następnie jego sprzedaży z naruszeniem wewnętrznych aktów prawnych. Działania te spowodowały straty w wysokości ponad 4 milionów złotych” – podał zespół prasowy śląskiej policji.Zarzuty dla dwóch osóbNa podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawiono zarzuty dwóm osobom w wieku 42 i 49 lat, które w okresie opisanym zarzutami pełniły funkcje członków zarządu Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy. Według policji i prokuratury, będąc zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi przedsiębiorstwa, nadużyły udzielonych im uprawnień.„Zebrany materiał dowodowy wykazał, że nie zarządzały one w sposób prawidłowy mieniem spółki i zawierały niekorzystne dla niej umowy oraz porozumienia. Reprezentując spółkę, oskarżeni zawarli m.in. umowę poddzierżawy jednej z hal wraz z wyposażeniem i terenem, pobierając za to zbyt niski czynsz. Doprowadzili także do sprzedaży, bez uzyskania zgody walnego zgromadzenia, maszyn i urządzeń poniżej ich faktycznej wartości” – opisywali policjanci.Oskarżonym może grozić kara do 10 lat więzienia. Według ustaleń PAP, ich proces ma rozpocząć się po wakacjach. Czytaj też: Umowa na czołgi z Koreą Południową. Produkcja, montaż i technologia