Uroczyste rozdanie świadectw. Na ten moment wielu z nich czekało już od tygodni. 4,9 mln uczniów zakończyło rok szkolny 2025/2026. Swoje pierwsze świadectwa odebrało tym razem 396 tys. uczniów klas I szkół podstawowych. Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w roku szkolnym 2025/2026 we wszystkich typach szkół dla dzieci i młodzieży uczyło się 4 mln 917 tys. uczniów, w tym 3 mln 242 tys. w szkołach podstawowych i 1 mln 674 tys. w szkołach ponadpodstawowych.W piątek, w ostatnim dniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach i placówkach odbyły się uroczystości szkolne, podczas których uczniowie odebrali świadectwa.Kontrowersje wokół edukacji zdrowotnej i mniej lekcji religiiZ początkiem roku szkolnego 2025/2026 w szkołach pojawiły się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Pierwszy zastąpił historię i teraźniejszość, drugi wychowanie do życia w rodzinie. Pierwszy jest przedmiotem obowiązkowym, wprowadzenie go nie wywołało większych kontrowersji. Przeciwko drugiemu opowiedziała się m.in. Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły i Konferencja Episkopatu Polski.Edukacja zdrowotna jest realizowana w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII i w szkołach ponadpodstawowych przez dwa lata. Wbrew pierwotnym zapowiedziom resortu edukacja zdrowotna nie była w tym roku szkolnym obowiązkowa. Rodzic, który nie chciał, by jego dziecko uczestniczyło w zajęciach, musiał złożyć do 25 września pisemną rezygnację dyrektorowi szkoły, a uczeń pełnoletni miał to zrobić samodzielnie.Inną zmianą, która obowiązuje od 1 września 2025 r. w szkołach, jest ograniczenie liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu. Ta zmiana również spotkała się z protestem ze strony Kościoła. Jak podała Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w wyniku zmniejszenia liczby lekcji religii na 10 tys. katechetów pracę straciło 2 tys.Szkoły bez smartfonów. Zakaz może wejść w życie w kolejnym roku szkolnymW roku szkolnym 2025/2026 toczyła się też dyskusja na temat korzystania przez dzieci i młodzież ze smartfonów i mediów społecznościowych. W Sejmie trwa procedowanie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, która ma od 1 września 2026 r. w szkołach podstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, wprowadzić zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych. Zakaz ma obowiązywać podczas lekcji, przerw i innych zajęć odbywających się w placówce. Obejmie również zajęcia edukacyjne organizowane poza szkołą, np. lekcje wychowania fizycznego prowadzone na zewnętrznych obiektach sportowych. Na początku czerwca przeprowadzono pierwsze czytanie projektu.Zakończony rok szkolny był przy okazji pierwszym, w którym ferie zimowe odbywały w trzech, a nie czterech terminach, jak było wcześniej.CZYTAJ TEŻ: Po alkoholu do McDonald's w Wielki Piątek. Ksiądz z Lublina usłyszał wyrok