W tle fałszowanie dokumentów. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ursynów prowadzi śledztwo dotyczące podejrzenia podrobienia kart zgonów wystawionych w Prosektorium Warszawskiego Szpitala Południowego. Postępowanie dotyczy zdarzeń, do których miało dochodzić między 22 sierpnia a 9 września 2025 roku na terenie placówki. Śledczy badają, czy w tym okresie doszło do podrobienia 20 kart zgonów poprzez ich wypełnienie, opatrzenie pieczęcią koordynatora prosektorium oraz podpisanie przez osobę nieuprawnioną. Czyn ten kwalifikowany jest z art. 270 § 1 Kodeksu karnego, dotyczącego fałszowania dokumentów. Wszczęto postępowanie Postępowanie zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez osobę, której podpis widnieje na zakwestionowanych dokumentach. Zawiadamiający poinformował prokuraturę, że w czasie, gdy miały powstać dokumenty, przebywał na urlopie wypoczynkowym.– Postępowanie zainicjowane zostało zawiadomieniem osoby, której podpis widnieje na dokumentach i której pieczątka zaginęła – podał prok. Piotr Antoni Skiba.Jak wynika z jego relacji, w tym czasie zaginęła używana przez niego pieczęć służbowa, a ktoś inny miał posługiwać się nią do wystawiania kart zgonów pacjentów zmarłych w Szpitalu Południowym. Z kolei o możliwości wykorzystania jego danych zawiadamiający miał dowiedzieć się przypadkowo. Podczas urlopu skontaktował się z nim Urząd Stanu Cywilnego, informując o brakach w jednej z kart zgonu. Według jego wyjaśnień nie mógł być autorem dokumentu, gdyż w tym czasie nie wykonywał obowiązków służbowych. Dokumentacja zostanie poddana badaniom W ramach śledztwa prokuratura wydała postanowienie o żądaniu wydania rzeczy, w celu uzyskania oryginałów kart zgonów znajdujących się w archiwum Urzędu Stanu Cywilnego. Dokumenty mają zostać poddane badaniom przez biegłego z zakresu badań dokumentów, który oceni autentyczność podpisów i innych elementów formalnych. Na obecnym etapie śledztwa prokuratura nie stwierdziła związku pomiędzy tą sprawą a dwoma innymi postępowaniami wszczętymi kilka dni temu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.Dotyczą one nieprawidłowości w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Południowego. Śledczy podkreślają jednak, że prowadzone są analizy pod kątem ewentualnej łączności podmiotowej i przedmiotowej pomiędzy poszczególnymi sprawami.– Sprawa ta mieści się w ogólnej liczbie 32 postępowań prowadzonych pomiędzy 1 stycznia 2023 r. a 24 czerwca 2026 r., dotyczących Szpitala Południowego w Warszawie – poinformował Skiba.Czytaj także: Dawid Kacprzyk przerywa milczenie. Mówi o konflikcie na SOR