Stoi w centrum głośnej afery. Nie milkną echa wywiadu z doktorem Emilem Jędrzejewskim. W rozmowie padły mocne zarzuty wobec Szpitala Południowego w Warszawie i pracującego w nim do niedawna młodego „lekarza milionera”. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat placówki działającej od kilku lat na Ursynowie. Afera wokół Szpitala Południowego trwa od kilku dni, ale o sprawie zrobiło się jeszcze głośniej we wtorek wieczorem. Wtedy wywiadu w Kanale Zero udzielił doktor Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii tej placówki. Jędrzejewski mówił o błędach i zaniedbaniach lekarzy, w wyniku których mieli umierać pacjenci. Opowiadał też o 29-letnim obecnie lekarzu, który w ciągu roku miał zarobić ponad 1,5 miliona złotych.Do sprawy odnieśli się już m.in. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Waldemar Żurek oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jędrzejewski został wezwany do prokuratury, ale nie chciał odpowiadać na pytania bez pełnomocnika, choć dzień wygłosił poważnego kalibru zarzuty. Czytaj także: Afera w Szpitalu Południowym. Sygnalista miał zabiegać o działkę od miastaSzpital Południowy w Warszawie – co to za placówka?Warszawski Szpital Południowy to jedna z najnowocześniejszych publicznych placówek medycznych w Polsce. Powstał z myślą o mieszkańcach południowych dzielnic stolicy, którzy przez dekady nie mieli żadnego szpitala w pobliżu.Szpital Południowy zlokalizowany jest u zbiegu ulic rotmistrza Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi na Ursynowie – w sąsiedztwie Centrum Onkologii oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Adres to ul. Indiry Gandhi 14. Placówka należy do podmiotów leczniczych m.st. Warszawy i działa w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szpital mieści się w trzech budynkach o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 tys. m², w których znajduje się ponad 300 łóżek szpitalnych.Czytaj także: Prezes NRL o aferze w Szpitalu Południowym. „Powinni być usunięci z zawodu”Kiedy powstał Szpital Południowy?Mieszkańcy Warszawy na ten szpital czekali ponad dwie dekady. Przez długi czas problemem był brak odpowiednio dużej działki, a gdy już się znalazła, okazało się, że są do niej roszczenia. Umowę na budowę podpisano 18 października 2016 roku w siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, a akt erekcyjny sygnowano 9 czerwca 2017 roku. Budowa rozpoczęła się w listopadzie 2016 roku i zakończyła na początku 2021 roku. Szacowany koszt budowy i wyposażenia wyniósł ok. 400 mln zł. Pierwotnie planowano zakończenie prac w 2019 roku. W 2020 r., w związku z trwającą pandemią, władze miasta porozumiały się z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem i zdecydowano, że placówka zostanie oddana do użytku jako szpital tymczasowy dla pacjentów zakażonych COVID-19. Szpital zaczął przyjmować pacjentów w lutym 2021 roku, a więc w szczycie pandemii. Kto budował Szpital Południowy? Kiedy został otwarty?Generalnymi wykonawcami inwestycji zostało konsorcjum firm ERBUD S.A. oraz Strabag Sp. z o.o. Inwestorem był Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta działający w imieniu m.st. Warszawy. Pomysł wybudowania szpitala w tym miejscu pojawił się jeszcze za czasów tymczasowego komisarza Kazimierza Marcinkiewicza w 2006 roku, a Gronkiewicz-Waltz obiecywała jego realizację już podczas kampanii samorządowych w 2006 i 2010 roku. To za jej prezydentury podpisano w październiku 2016 roku umowę z wykonawcami i wbito symboliczną pierwszą łopatę. Budowę ukończono już za Trzaskowskiego.Czytaj także: Będzie kontrola na SOR-ach w dwóch warszawskich szpitalachCo leczy się w Szpitalu Południowym?Szpital dysponuje siedmioma oddziałami szpitalnymi i 19 poradniami specjalistycznymi funkcjonującymi w ramach Przychodni Przyszpitalnej. W jego skład wchodzą m.in. izba przyjęć, laboratoria oraz oddziały: wewnętrzny z pododdziałem kardiologii, ginekologiczno-położniczy wraz z pododdziałem neonatologicznym, ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotezoplastyce, oddział chirurgii ogólnej ze specjalizacją chirurgii proktologicznej, oddział intensywnej terapii oraz pracownia endoskopii, a także Szpitalny Oddział Ratunkowy. W 2022 roku do ursynowskiej placówki przeniesiono część oddziałów ze Szpitala Solec ze Śródmieścia. W tym samym roku oddziałowi neonatologii nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która przekazała szpitalowi sprzęt do leczenia i ratowania życia noworodków. Od czerwca 2024 roku szpital realizuje bezpłatny rządowy program leczenia niepłodności metodą IVF. W 2023 roku, na podstawie umowy z Uniwersytetem Warszawskim, Szpital Południowy stał się szpitalem patronackim tej uczelni.Czytaj także: Lekarzy milionerów są tysiące. Szokujące zarobki w służbie zdrowia