Poważne oskarżenia. Jeszcze w lipcu 2025 roku do władz Szpitala Południowego wpłynęło anonimowe pismo, wskazujące na nieprawidłowości w placówce. Dostarczył je Emil Jędrzejewski. – Z tego, co wiem, szpital zwrócił się do doktora , by wskazał okoliczności, ale nie było odpowiedzi – mówił podczas konferencji prasowej Prokurator Generalny Waldemar Żurek. Dr Emil Jędrzejewski stwierdził w rozmowie z portalem Zero.pl m.in., że na SOR-ze Szpitala Południowego procedury medyczne były wykonywane w sposób wadliwy, a w wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach kończyły się śmiercią pacjentów. Z relacji lekarza wynika również, że w placówce miało dochodzić do fałszowania dokumentacji medycznej.W związku z poważnymi zarzutami pod adresem placówki, głos zabrał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Waldemar Żurek, który podczas konferencji prasowej zapowiedział, że przesłuchanie lekarza sygnalisty odbędzie się w środę o godzinie 12.Szef resortu sprawiedliwości przekazał przy tym, że prokuratura przeanalizuje wszystkie sprawy śmierci pacjentów, jakie miały miejsce w Szpitalu Południowym od 2023 roku. Zgonów, jak dodał, było w tym czasie 12, w związku z którymi toczyły się sprawy prokuratorskie.Na SOR-ze z kolei było pięć spraw narażania utraty życia lub zdrowia. – W czterech przypadkach zostały zakończone: w trzech przypadkach odmową wszczęcia postępowania, w przypadku jednej umorzeniem, a jedna jest nadal na biegu – mówił Waldemar Żurek.Prokurator Generalny zaznaczył przy tym, że sprawy sygnalizowane przez doktora Jędrzejewskiego należy szczegółowo sprawdzić, a jeśli będzie taka potrzeba, przesłucha kolejnych świadków. Niewykluczone, że jednym z nich będzie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.Czytaj także: Zarzuty o wyłudzenia i fałszerstwa. Trzaskowski chce śledztwa w szpitalu