Domy, jachty, dzieła sztuki. Włochy skonfiskowały rosyjskim oligarchom aktywa o wartości około 2 miliardów euro w ramach sankcji nałożonych po inwazji Moskwy na Ukrainę w 2022 roku – poinformowała policja skarbowa Guardia di Finanza (GDF) w raporcie. GDF opublikowała we wtorek raport z okazji 252. rocznicy powstania instytucji. Przekazała, że od lutego 2022 roku skonfiskowała należące do rosyjskich oligarchów między innymi nieruchomości, jachty, samoloty, auta, dzieła sztuki czy udziały w firmach.Korpus pochwalił się również, że od stycznia 2025 do maja 2026 roku wykryto oszustwa związane z włoskim i unijnym systemem podatkowym na kwotę ponad 1,6 miliarda euro. W tym samym okresie skonfiskowano aktywa o wartości 4,7 miliarda euro, co do których istniało podejrzenie, że pochodzą z oszustw podatkowych lub uchylania się od płacenia podatków.Funkcjonariusze policji skarbowej w ciągu ostatnich 17 miesięcy namierzyli 8297 oszustów podatkowych oraz 47 419 osób zatrudnionych „z pomięciem ksiąg” lub nielegalnie w inny sposób. W badanym okresie zgłoszono prokuratorom 20 429 osób podejrzanych o przestępstwa podatkowe, z czego 223 osoby aresztowano.Walka z mafią i cyberprzestępczościąGDF zajmuje się także walką z cyberprzestępczością gospodarczą i finansową. W jej ramach przeprowadzono 7217 operacji. Ujawniono 2942 osoby zajmujące się tym procederem i zajęto kryptowaluty o wartości ponad 114 milionów euro.W ciągu ostatniego półtora roku zakończono również 457 śledztw w celu identyfikacji właścicieli fikcyjnych aktywów, jest to metoda stosowana przez mafie. W wyniku tych dochodzeń 309 osób zostało aresztowanych, zaś aktywa o wartości 2,6 mld euro zostały zajęte, skonfiskowane bądź poddane egzekucji sądowej.W raporcie pochwalono się także liczbą 43 ton substancji odurzających przejętych w kraju i za granicą. Były to głównie kokaina i marihuana.Czytaj także: Oligarcha podpadł Kremlowi. Wielu ginęło po podobnych „wybrykach”