Zginęły trzy osoby. Trzy osoby straciły życie, a pięć odniosło obrażenia w poniedziałek w strzelaninie, do której doszło w szkole w środkowej części Filipin – poinformowała policja. Zatrzymano dwóch napastników. Do strzelaniny doszło około godziny 9 lokalnego czasu (godzina 3 czasu polskiego) w San Jose National High School w mieście Tacloban w prowincji Leyte, do której uczęszcza ponad 1500 uczniów. Policja podała, że dwie osoby uzbrojone w pistolety zaczęły strzelać do uczniów. Zabili troje, zaś pięcioro ranili.Ranni zostali przewiezieni do pobliskich szpitali. Do szkoły wysłano dodatkowe siły policyjne, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom, pracownikom, rodzicom oraz okolicznym mieszkańcom.Policja podała, że sprawcami masakry są 15-letni uczeń oraz osoba „z zewnątrz”. Jeden z podejrzanych – dziecko z San Jose „w konflikcie z prawem” – został zatrzymany wkrótce po incydencie. Drugi zdołał zbiec, ale został szybko namierzony i aresztowany.Policja ustala motyw sprawców masakryWładze nie ujawniły tożsamości ofiar, ponieważ śledczy wciąż ustalają okoliczności towarzyszące strzelaninie, w tym motyw ataku. Nie znaleziono jeszcze powiązań między ofiarami a podejrzanymi. Mieszkańców wezwano do nierozpowszechniania niepotwierdzonych informacji oraz współpracy ze śledczymi.Przestępstwa z użyciem broni palnej są powszechne na Filipinach, częściowo ze względu na rozprzestrzenianie się broni palnej bez zezwolenia. Strzelaniny w szkołach zdarzają się jednak dość rzadko. W lipcu 2022 roku uzbrojony mężczyzna otworzył ogień podczas uroczystości ukończenia studiów prawniczych na Uniwersytecie Ateneo de Manila w Quezon City, zabijając trzy osoby, w tym byłą burmistrzynię miasta Lamitan, Rose Furigay.Czytaj także: Strzelanina w szkole, nie żyje dziewięć osób. „Wszyscy tu się znali”