Statuetki wręczane są od 2006 roku. Aktorzy Danuta Stenka i Andrzej Seweryn zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne kreacje w teatrze radiowym i telewizyjnym. W Sopocie rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce – 25. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry”. Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry” przyznawana jest za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Statuetki wręczane są od 2006 roku.Organizatorzy Festiwalu Dwa Teatry podkreślali, że „statuetka trafia do rąk Danuty Stenki, aby docenić jej ogromny wkład w rozwój teatru telewizyjnego i radiowego”. „Ta nagroda jest również wyrazem naszego podziwu i wdzięczności, za to, że Danuta Stenka od lat współtworzy z nami Teatr Polskiego Radia” – podkreślono.Stenka: Zazdroszczę sobie, że dane mi było tego zakosztować Aktorka przyznała podczas gali, że to dla niej wyjątkowo wzruszający moment. – Kiedy patrzę wstecz, mogę z ręką na sercu powiedzieć, że zazdroszczę sobie... Zazdroszczę sobie, że dane mi było zakosztować pracy w obu tych teatrach – teatrze radiowym i telewizyjnym – w ich tłustych latach. W czasach, kiedy nawet równolegle pracowało się nad dwoma teatrami z propozycją kolejnego w najbliższej przyszłości – wyznała Stenka.W Teatrze Polskiego Radia stworzyła niemal 800 ról, w tym wiele kreacji w audioserialach, między innymi w „Chłopach”, „Wiernej rzece”, „Tajemniczym ogrodzie”, a ostatnio także w „Znachorze”. Od 2001 roku słuchacze mogą prawie co tydzień śledzić losy kreowanej przez nią postaci Joli Jabłońskiej w powieści radiowej „W Jezioranach”.Czytaj także: Odkryto nieznane dzieła Mozarta. Rękopis był w paryskiej biblioteceAndrzej Seweryn: To praca zespołowaAndrzej Seweryn, odbierając statuetkę, dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jego sukcesu. – My aktorzy nie jesteśmy rzeźbiarzami, malarzami, pisarzami czy kompozytorami, którzy mogą pracować sami. Nasza praca, jakkolwiek nie byłaby pozytywnie oceniana przez państwa, przez grona do tego wyznaczone, jest oceną pracy zespołowej, a w tym zespole ogromna role odgrywają reżyserzy i autorzy – podkreślił.Seweryn jest jednym z najwybitniejszych współczesnych aktorów. Swoją karierę dzieli między teatr, film i teatr radiowy. Współpracował z uznanymi reżyserami, między innymi Andrzejem Łapickim, Zofią Rakowiecką, Juliuszem Owidzkim, Helmutem Kajzerem czy Zbigniewem Kopałką. Przez lata występował też na scenie legendarnej Comédie-Française.Prawdziwy przełom przyniosła jednak współpraca z Andrzejem Wajdą. Seweryn stworzył niezapomniane role w takich filmach jak „Ziemia obiecana”, „Dyrygent”, „Pan Tadeusz” czy „Zemsta”. Współpracował również z Andrzejem Żuławskim, Agnieszką Holland, Jerzym Hoffmanem, Jackiem Bromskim, Peterem Greenawayem oraz Stevenem Spielbergiem. Obecnie kieruje Teatrem Polskim w Warszawie. Dwie nagrody specjalnePodczas gali przyznane zostały także dwie nagrody specjalne dla reżyserów Laco Adamika i Witolda Giersza. Jak co roku, „Dwa Teatry” są okazją do uczestniczenia w pokazach najlepszych spektakli Teatru Telewizji i słuchowisk Teatru Polskiego Radia, a także w licznych spotkaniach z artystami i artystkami, debatach i wydarzeniach towarzyszących.Wydarzenie potrwa do 22 czerwca. Tego dnia od godziny 190 w TVP Kultura oraz od godziny 20:30 w Jedynce będzie można oglądać transmisję gali kończącej festiwal.Czytaj także: Zrabowane skarby wróciły do Polski. „Świadkowie naszej historii”