RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Krowy w Tadżykistanie mają „polskie” imiona

(fot. flickr.com/rugbyxm)
Tadżykistan to najbiedniejszy kraj byłego Związku Radzieckiego (fot. flickr.com/rugbyxm)

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera organizacje pozarządowe w Tadżykistanie. Środki na tę działalność pochodzą z funduszu współpracy rozwojowej. Tadżykistan to najbiedniejszy kraj byłego Związku Radzieckiego.

W Tadżykistanie działa kilka polskich organizacji pozarządowych, a ich pomoc jest skierowana głównie do kobiet. Dzięki współpracy polskiej Fundacji dla Demokracji i tadżyckiej organizacji Nowa Generacja na północy kraju powstają „kluby kobiet”.

Jeden z najbardziej prężnych działa w miejscowości Gulszan. Za fundusze z polskiego MSZ zakupiono tam kilkanaście maszyn do szycia. Zorganizowano kursy szycia i haftowania, w których brały udział miejscowe dziewczęta i kobiety. Dla większości z nich to jedyna możliwość uzyskania kwalifikacji, które później umożliwią pracę zarobkową.

Maszyny muszą być zasilane elektrycznie, ale także ręcznie. W Tadżykistanie energia elektryczna jest dostępna jedynie 4 godziny dziennie.

Mukbira Turiajewa, dyrektor Fundacji Nowa Generacja w rozmowie z Polskim Radiem wspomina, że współpraca z polskimi organizacjami rozpoczęła się w połowie lat 90-tych od akcji „Tadżycka krowa”. Dzięki pieniądzom z Polski najbiedniejsze rodziny otrzymywały właśnie krowę. Dla wielu była to jedyna szansa na przetrwanie. W miejscowości Gulszan do dzisiaj żyją krowy o imionach Polska czy Rocznica, które zostały zakupione za fundusze z naszego kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej