RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sprofanowano mauzoleum marszałka Piłsudskiego

mauzoleum piłsudskiego
Na płycie Mauzoleum Matki i Serca Syna postawiono kartonowe pudło z napisami „Polacy umrą”, „Uwaga bomba”, „Wołajcie policję”. Na kawałku materiału napisano „Tomaszewski, jeżeli nie przestaniesz działać to spoczniesz tutaj”

Nieznani sprawcy przykryli w sobotę Mauzoleum Matki i Serca Syna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskiej Rossie plakatem z pogróżkami wobec przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego. Policja prowadzi dochodzenie.

Na plakacie dużymi literami był napis (w oryginale w języku litewskim): „Tomaszewski, jeżeli nie przestaniesz szkodzić Litwie, twoje miejsce tu”. Obok mauzoleum postawiono tekturowe pudło z napisem: „Uwaga bomba”, „Polacy umrą”.

– W sprawie chuligańskiego czynu zostało wszczęto śledztwo – poinformował zastępca komendanta policji okręgu wileńskiego Antoni Mikulski.

Tomaszewski nie chce komentować sprawy.

To kolejny akt wandalizmu na płycie marszałka Piłsudskiego. W czerwcu wandale wymalowali olejną farbą słupy Gedymina – symbolizujące niepodległą Litwę. Dotąd nie wykryto, kto to zrobił.

Zdaniem przewodniczącej Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicji Klimaszewskiej, jedynym sposobem zapobieżenia podobnym czynom jest stały monitoring tego miejsca. – Zwracaliśmy się do władz miasta z prośbą o zamontowanie kamery, ale powiedziano nam, że nie na to pieniędzy – mówiła Kilmaszewska. Dodała, że ponownie wystąpi z taką prośbą.

Klimaszewska obawia się, że po wejściu Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) do koalicji rządzącej, w kraju nasilą się antypolskie nastroje. Jej zdaniem, więcej będzie też aktów wandalizmu na wojskowym cmentarzu na Rossie, który ostatnio został odnowiony.

W czasie prac renowacyjnych, które trwały od lipca na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, poszerzono alejkę, która prowadzi do grobu matki marszałka, uporządkowano alejki boczne, odrestaurowano mogiły polskich żołnierzy oraz wykonano konieczne prace budowlane, kamieniarskie, ziemne i elektryczne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej