RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Obama wypowie się o gospodarce

Obama
Ekonomiści obawiają się, że automatyczne cięcia wydatków będą miały fatalne skutki dla gospodarki (fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY)

Prezydent USA Barack Obama, który we wtorkowych wyborach zapewnił sobie reelekcję, w piątek wygłosi przemówienie na temat gospodarki – poinformował w czwartek Biały Dom.

Obama przedstawi „działania, które należy podjąć, aby nasza gospodarka wciąż się rozwijała i aby zmniejszyć nasz dług” – powiedział agencji AFP przedstawiciel Białego Domu.

Jak pisze agencja Reutera, w przemówieniu prezydent najpewniej poruszy kwestię podniesienia podatków i cięć wydatków rządowych, które mogą nastąpić automatycznie, jeśli do końca listopada mający większość w Izbie Reprezentantów Republikanie nie porozumieją się z prezydentem w sprawie sposobów redukcji deficytu budżetowego.

Zagrożenie to nazwano „klifem fiskalnym” (fiscal cliff), sugerując wpadnięcie gospodarki w przepaść.

Jednak według Reutera nie należy się spodziewać, że Obama, który w wyborach pokonał republikańskiego rywala Mitta Romneya, w piątek przedstawi nowy, konkretny plan dotyczący zmniejszenia deficytu. Będzie raczej nakłaniał Kongres do rozwiązania pilnych kwestii.

Ekonomiści obawiają się, że automatyczne cięcia wydatków będą miały fatalne skutki dla gospodarki i mogą ją nawet wpędzić w nową recesję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej