Kilkaset hoteli na sprzedaż

Na polskim rynku na sprzedaż wystawionych jest dziś ok. 300 obiektów hotelowych, w tym także pensjonaty (fot. flickr.com/Rafael Tovar)

Na polskim rynku na sprzedaż wystawionych jest dziś ok. 300 obiektów hotelowych. Najwięcej ofert stanowią niewielkie obiekty z 30-40 pokojami należące do indywidualnych właścicieli – informuje „Rzeczpospolita”.

Na sprzedaż wystawione są nie tylko hotele, ale także pensjonaty i różne ośrodki, które nawet nie są skategoryzowane.

„Część zdeterminowanych właścicieli chce się ich pozbyć po cenach równych zainwestowanym sumom, a gdy ponoszą duże straty, nawet poniżej kosztów inwestycji” – twierdzi Andrzej Szafrański, analityk branży hotelarskiej.

W najbliższych miesiącach na rynek wtórny może trafić nawet do ponad 100 obiektów noclegowych, które są własnością spółek z udziałem Skarbu Państwa. Ujawnił je audyt w grupach kapitałowych, mający wyszukać spółki zależne o profilu niezwiązanym z podstawową działalnością.

Pojedyncze hotele należące do powiązanych ze Skarbem Państwa spółek już od pewnego czasu wystawione są na sprzedaż. Według Szafrańskiego nabywców raczej nie znajdują.

Niezależni hotelarze szukają wsparcia sieci hotelowych, jednak i tu dla wielu barierą okazują się koszty dostosowania obiektów do wymagań poszczególnych marek.

źródło:

Zobacz więcej