RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Capstrzyk Niepodległości” zabrzmi w stolicy

(fot. flickr.com/Pawel Kabanski)
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Warszawie (fot. flickr.com/Pawel Kabanski)

Uroczysty „Capstrzyk Niepodległości” przed stołecznym pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbędzie się w sobotę w przededniu Święta Niepodległości. Ma być połączony z inscenizacją rozbrajania Niemców w 1918 r., widowiskiem multimedialnym i śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Uroczystość, której początek zaplanowano na godz. 18, rozpocznie się od wręczenia wyróżnień dla zasłużonych żołnierzy, odczytania niepodległościowego apelu pamięci i złożenia kwiatów przed pomnikiem Piłsudskiego przy ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza – poinformował ppłk Paweł Zduniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa (DGW).

W tym samym miejscu, przed wejściem do siedziby DGW, czyli tzw. domem bez kantów, zaplanowano historyczną inscenizację. Ma ona przedstawiać rozbrajanie niemieckich żołnierzy przez studentów w 1918 r. przed ówczesną komendą miasta. Rekonstruktorzy mają nawiązywać do obrazu Stanisława Bagińskiego pod tytułem: „Rozbrajanie Niemców przed główną komendą na placu Saskim w Warszawie”. Dzieło od 1939 r. znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego.

Urozmaiceniem uroczystości ma być widowisko łączące elementy muzyki, światła i dźwięku. Jak informują przedstawiciele prywatnej firmy odpowiedzialnej za tę część capstrzyku, na pl. Piłsudskiego ustawiona zostanie fontanna z ok. 60 dyszami. Strumienie wody, podświetlane różnokolorowym światłem, mają poruszać się w rytm muzyki granej m.in. przez wojskową orkiestrę.

Imprezę zakończy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów reprezentacyjnych wojska i służb mundurowych, łącznie ok. 400 żołnierzy i funkcjonariuszy.

W sobotę przed capstrzykiem, w godzinach 9-16, dostępna dla zwiedzających będzie sala tradycji DGW. Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zwykle na trąbce, a także przemarsz – historycznie często z pochodniami – oddziału wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości; często łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt.

Powrót do tradycji

W ostatnich latach Wojsko Polskie wracało do tej tradycji – „Capstrzyki Niepodległości” w stolicy odbyły się w 2009 i 2010 r., nie były jednak połączone z inscenizacją historyczną ani widowiskiem multimedialnym. Po Capstrzyku krakowska Biblioteka Piosenki Polskiej zaprasza warszawiaków na pl. Piłsudskiego na wspólne śpiewanie piosenek i pieśni patriotycznych. Podobne koncerty dla uczczenia święta narodowego od 10 lat są organizowane na Rynku Głównym w Krakowie.

Organizatorzy zapewnią 1500 śpiewników, które będą rozdawane na pl. Piłsudskiego. Znajdą się w nich takie utwory jak: „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Kadrówka”, „Płonie ognisko”, „O mój rozmarynie”, „Hej, hej ułani”, „My pierwsza brygada”, „Siekiera, motyka”, „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla” czy „Zielona WRON-a”. W śpiewaniu pomoże krakowski kabaret Loch Camelot. Teksty piosenek będą także wyświetlane na dużym ekranie.

W nas przyjęło się takie smutne, refleksyjne obchodzenie świąt narodowych, które mało angażuje zwykłych obywateli. Jakiś czas temu postanowiłem więc zorganizować imprezę tematyczną związaną ze Świętem Niepodległości. Początkowo były to spotkania u mnie. 10 lat temu jednak przenieśliśmy naszą moją domową lekcję śpiewania na krakowski Rynek. Naszym celem było pokazanie, że patriotyzm nie musi być smutny i lansowanie radosnego obchodzenia świąt państwowych. I to się przyjęło. Ważnym elementem jest także walor jednoczący wspólnego śpiewania – opowiadał pomysłodawca wspólnego śpiewania, twórca Biblioteki Piosenki Polskiej Waldemar Domański.

Jak dodał, w krakowskich koncertach łącznie wzięło już udział ok. 300 tys. osób. – Przybliżamy historię Polski poprzez znane piosenki i pieśni, ukazujące drogę Polski do niepodległości. Wydaje nam się, że zdaliśmy egzamin w Krakowie, dlatego postanowiliśmy zachęcić również warszawiaków do udziału we wspólnym radosnym obchodzeniu Święta Niepodległości. Mamy nadzieję, że to się uda – podkreślił Domański.

źródło:

Zobacz więcej