RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wlk. Brytania prześwietli aferę pedofilską

(fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)
Brytyjski rząd zapowiedział dogłębne śledztwo ws. afery pedofilskiej w domach dziecka (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

Brytyjski rząd zapowiedział dogłębne śledztwo w sprawie wielkiej afery pedofilskiej w domach dziecka. Zarzuty sięgają lat 70. i dotyczą m.in. jednego z bliskich współpracowników byłej premier Margaret Thatcher.

Sprawa dotyczy 40 domów dziecka w dwóch hrabstwach Walii. Już w minionej dekadzie przeprowadzono tam aż dwa osobne dochodzenia. Ujawniły one ponad 250 poszkodowanych, wypłacono odszkodowania 140 z nich, ale skazano tylko 7 osób. Inicjatorzy tamtych dochodzeń twierdzą, że odkryły one zaledwie czubek góry lodowej. Teraz świadkowie mówią, że sprawa została wyciszona, a jedna z ofiar wskazała na niewymienianego z nazwiska konserwatywnego polityka.

Premier David Cameron, podróżujący po krajach Zatoki Perskiej, zmuszony był zapowiedzieć nowe śledztwo. Minister spraw wewnętrznych Theresa May powiedziała w Izbie Gmin , że rząd traktuje te nowe zarzuty z najwyższą powagą: – Molestowanie dzieci to budzące wstręt, obrzydliwe, odrażające przestępstwo i nie pozwolimy, by te zarzuty nie doczekały się odpowiedzi. Wzywam wszystkich świadków, aby udali się na policję – powiedziała minister May.

Policja i prokuratura prowadzą już kilka podobnych śledztw: trzy dochodzenia podjęto w BBC, dalsze w służbie zdrowia. Opozycja postuluje więc powołanie ogólnokrajowej, koronnej komisji dochodzeniowej w sprawie pedofilii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej