RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Energia słoneczna okaże się tańsza?

(fot.)
Pozyskiwanie energii słonecznej ma stać się jeszcze bardziej powszechne (fot. gizmag.com)

Pozyskiwanie energii z promieni słonecznych może okazać się tańsze niż obecnie. Specjaliści z Uniwersytetu Stanforda przygotowali eksperymentalną technologię produkcji ogniw słonecznych w całości z węgla. Można będzie nimi powlekać budynki i szyby samochodów – podaje portal maxmania.pl.

Student Michael Vosgueritchian przyczynił się do powstania technologicznej nowinki. Jest przekonany, że w przeciwieństwie do wcześniejszych grup, tym razem ogniwa słoneczne będą wykonywane tylko z materiałów węglowych.

Przed naukowcami stoi jednak dodatkowe zadanie. Nowe ogniwa pochłaniają światło o krótkiej długości fal. Specjaliści pracują teraz z nanomateriałami węglowymi, by zakres ten był szerszy. Dotyczyłby również światła widzialnego.

Specjaliści mają też zwiększyć gładkość ogniw słonecznych, co wpłynie na wydajność konstruowanych paneli.

Zhanan Bao, czyli kierownik projektu, twierdzi, że należy znaleźć efektywniejszy sposób układania warstw nanomateriałów, co pozwoli uzyskać większą ich „jednolitość”.

Materiał węglowy – eksperymentalnie stosowany w ogniwach – jest mało efektywny, ale za to ma on dużą przewagę nad tradycyjnymi ogniwami słonecznymi. Będzie można go zastosować w warunkach ekstremalnych, ponieważ utrzymuje stabilność nawet w temp. 593 stopni Celsjusza. Inną zaletą jest fakt, że zastosowanie go znacznie wpłynie na zmniejszenie kosztów produkcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej