RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Łupki – szansa czy zagrożenia dla Polski

– Polska ma szansę na znaczne zwiększenie wydobycia gazu, przez co surowiec ten byłby tańszy. Jednak gaz łupkowy byłby wydobywany tylko przy zastosowaniu metod sprawdzonych i bezpiecznych dla środowiska – zapewniał minister skarbu Mikołaj Budzanowski w czasie Debaty o gazie łupkowym w TVP Info. Ekolodzy ostrzegają jednak, że tzw. szczelinowanie, stosowane przy wydobyciu, może zagrażać środowisku.

W 2015 r. Polska chce rozpocząć wydobycie gazu z łupków. A już cztery lata później rząd planuje ponad dwukrotne zwiększenie wydobycia gazu na terenie naszego kraju. Zabieg ten miałby pozwolić na poprawę pozycji negocjacyjnej z rosyjskim Gazpromem. Inwestycje w gaz łupkowy mają wynieść 5 mld zł na wyszukanie i wydobycie surowca oraz kolejne 8 mld zł na inwestycje w infrastrukturę gazową, w tym budowę gazoportu i gazociągów.

W programie „Minęła 20” odbyła się debata na temat „gazu z łupków”, w której udział wzięli: Mikołaj Budzanowski (minister skarbu), Grażyna Piotrowska-Oliwa (prezes PGNiG), Bogusław Sonik (eurodeputowny) Andrzej Kassenberg (Instytut na Rzecz Ekorozwoju), Radosław Gawlik (Partia Zieloni) oraz Henryk Doering (wójt gminy Krokowa). Goście TVP Info dyskutowali, czy gaz łupkowy jest szansą dla Polski, czy też może być poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Minister Budzanowski przekonywał, że rząd chce, aby wydobycie gazu łupkowego odbywało się sprawdzonymi metodami i bezpiecznymi dla środowiska. – Ta inwestycja musi być bezpieczna i opłacalna dla wszystkich. Przyznaliśmy już 110 koncesji, głównie dla renomowanych firm z USA, Kanady oraz spółek skarbu państwa. Te ostatnie stanowią ponad 30 proc. wszystkich koncesji – mówił Budzanowski.

Dla udowodnienia, że metoda szczelinowa (za pomocą której wydobywa się gaz z łupków) jest bezpieczna, minister wypił szklankę wody użytej w procesie wydobywczym. Budzanowski przekonywał, że Polska jest gotowa pokazać Unii Europejskiej swoje odwierty i przekonać, że gaz z łupków można uzyskiwać w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska.

O opłacalności wydobycia tego rodzaju gazu przekonywała także prezes PGNiG, która wyznała, że do końca roku będą znane pierwsze wyniki z odwiertów w naszym kraju.

Jednak ekolodzy ostrzegają, że technologia wydobycia gazu łupkowego dopiero się rozwija na świecie i wciąż może stanowić zagrożenie dla środowiska. – Gaz łupkowy jest szansą dla Polski, ale szansą bardzo ryzykowną. Lekceważenie zagrożenia dla środowiska może być bardzo niebezpieczne – wyjaśniał Andrzej Kassenberg.

Radosław Gawlik wskazywał na to, że wiele krajów UE rezygnuje z wydobycia gazu łupkowego. Za poważne zagrożenie dla środowiska uznał płynne odpady powstałe w czasie procesu wydobycia oraz wpływ tej technologii na klimat.

Wszystkich uspokajał wójt gminy Krokowa, gdzie dokonano odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. – My się tego nie boimy i chcemy aby gaz staniał, bo dla nas jest za drogi i ludzie musieli zrezygnować z ogrzewania gazem. Mieszkańcy nie mają obaw. I pilnujemy tego, co się u nas dzieje – mówił Doering.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej