Marcin Kornak Człowiekiem Bez Barier

Tegorocznym laureatem nagrody Człowiek Bez Barier został założyciel i prezes antyfaszystowskiego stowarzyszenia Nigdy Więcej Marcin Kornak (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Założyciel i prezes antyfaszystowskiego stowarzyszenia Nigdy Więcej Marcin Kornak został laureatem 10. edycji konkursu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Człowiek Bez Barier. Nagrodę wręczono we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tytuł Człowiek Bez Barier jest przyznawany osobie z niepełnosprawnością, która odnosi sukcesy w życiu zawodowym i społecznym. Oprócz nagrody głównej przyznano także cztery wyróżnienia, nagrodę publiczności oraz nagrodę specjalną dla Osobowości Bez Barier.

Marcin Kornak został sparaliżowany w wieku 15 lat po nierozważnym skoku do wody. Prowadzi kampanie społeczne: Muzyka Przeciwko Rasizmowi, Wykopmy Rasizm Ze Stadionów, koordynuje program na rzecz walki z nienawiścią i dyskryminacją w internecie: R@sizm – Delete.

– Ważne w moim życiu było przełamać bariery w sobie, zacząć patrzeć na siebie w nowej sytuacji jako na osobę normalną a nie przez pryzmat niepełnosprawności – powiedział odbierając statuetkę z rąk pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosława Dudy.

Kornak jest nie tylko działaczem społecznym, ale także poetą, autorem tekstów piosenek i książek oraz komentatorem życia publicznego. W 2011 roku za swoją działalność roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wyróżnienie otrzymała Beata Andruszkiewicz, która działa na rzecz osób z niepełnosprawnością, m.in. pracując w miejskim urzędzie w Szczecinie. Jednym z przygotowanych przez nią projektów jest „Cafe – Galeria pod Fontanną” – kawiarnia, w której gości obsługują osoby z chorobami psychicznymi. Otrzymała także nagrodę publiczności, którą wręczył jej ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnett. Andruszkiewicz w wieku pięciu lat straciła nogi w wypadku tramwajowym.

Wyróżniona została też Marion Hersh, doktor automatyki, wynalazczyni, aktywistka na rzecz równouprawnienia kobiet, badaczka życia osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Sama od dziecka ma poważną krótkowzroczność oraz zespół Aspergera.

Wyróżnienie otrzymali także złota medalistka w rzucie oszczepem na paraolimpiadzie w Londynie Katarzyna Piekart oraz dziennikarz, rzecznik osób ds. osób niepełnosprawnych we Wrocławiu Bartłomiej Skrzyński.

Stowarzyszenie przyznało także nagrodę specjalną dla Osobowości Bez Barier założycielce i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janinie Ochojskiej.

Konkurs honorowym patronatem objęła prezydentowa Anna Komorowska. W wyemitowanym przemówieniu prezydentowa powiedziała, że dotychczasowi laureaci zostali wyróżnieni za ponadprzeciętną aktywność, pokazali, iż niepełnosprawność nie przeszkadza w osiągnięciu szczęścia i sukcesu. – Takie przykłady zarażają – dodała.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przyznaje tytuł Człowieka Bez Barier od 2003 r. W poprzednich latach otrzymali go m.in. poseł Sławomir Piechota, profesor antropologii Ewa Nowicka–Rusek, twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy Marek Kalbarczyk.

źródło:

Zobacz więcej