„Wielki test z historii” rozwiązany

Wielki Test

„Wielki test z historii” zorganizowany przez TVP1 z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej wygrał 18-letni Kamil Bańkowski. W teście wzieli też udział dziennikarze, sportowcy, politycy i artyści.

Test odbył się w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej. Na kanałach Telewizji Polskiej można było śledzić jego przebieg na żywo.

24 pytania opracowali wybitni historycy. Uczestnicy musieli odpowiedzieć m.in.: Jak nazywał się dowódca Armii Krajowej aresztowany przez Niemców 30 czerwca 1943r.?, Kto był najwyższym rangą funkcjonariuszem niemieckim, który zginął w zamachu dokonanym przez żołnierzy Armii Krajowej? lub kiedy ZSSR przerwał, a faktycznie zerwał stosunki dyplomatyczne z rządem polskim?

Bezkonkurencyjna w klasyfikacji drużyn zawodowych okazała się grupa dziennikarzy. Następni w kolejności byli: politycy, artyści, a na końcu sportowcy.

Najlepszym z grupy zawodowej polityków okazał się Jarosław Sellin, artystów - Krzysztof Skiba, dziennikarzy - Marek Zając, a ze sportowców Radosław Zawrotniak

W rywalizacji miast Trójmiasta, na pierwszym miejscu uplasował się Gdańsk, potem Gdynia, a następnie Sopot.

Zwycięzcy – Kamilowi Bańkowskiemu – została przyznana nagroda prezesa TVP – 35 000 zł.

źródło:
Zobacz więcej