Huta szkła w Krośnie ponownie na sprzedaż

Kto przejmie firmę z Krosna? (fot. wikipedia.org/Wistula)

Syndyk wystawił na sprzedaż Krośnieńskie Huty Szkła Krosno. To już druga próba. Tym razem cenę wywoławczą obniżono o ok. 8 mln zł i wynosi 210 mln zł. Firma, mimo że jest w postępowaniu upadłościowym, działa i zatrudnia ponad 2 tys. pracowników.

Dyrektor generalny KHS Dariusz Gawroński poinformował, że oferty można składać do 15 stycznia 2013 r. – W pierwszym przetargu nie wpłynęła żadna oferta, ale te początkowe ogłoszenia o sprzedaży należy traktować jako proces rozpoczęcia poszukiwania inwestora. Huta jest dużym przedsiębiorstwem, cena wywoławcza także jest spora, zatem decyzja o kupnie takiej firmy wymaga czasu i wielu rozmów – dodał.

Gawroński podkreślił, że trakcie pierwszego przetargu kupnem huty interesowało się wiele firm, wśród nich byli inwestorzy branżowi. – Byli to potentaci na tym rynku. Dlatego jestem przekonany, że w końcu uda nam się znaleźć dobrego nabywcę – powiedział dyrektor.

Cena wywoławcza, którą teraz ustalono na 210 mln zł nie obejmuje dwóch składników, za które kupujący będzie musiał dodatkowo zapłacić. Chodzi o zapasy magazynowe, ich wartość się zmienia, trudno je oszacować. Nabywca będzie musiał również zapłacić za inwestycje, które poczyniono od 30 listopada 2011 r. do dnia sprzedaży.

Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną KHS w marcu 2009 r. Syndyk przeprowadził w firmie restrukturyzację, m.in. sprzedał niektóre nieruchomości należące do KHS i utrzymał produkcję.

Krośnieńskie Huty Szkła Krosno są jednym z największych producentów szkła gospodarczego w Polsce. Firma była jedną z pięciu spółek notowanych na pierwszej sesji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w 1991 r.

źródło:

Zobacz więcej