RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zatrzymany Polak; jego gang przemycił tonę marihuany na Wyspy

Foto
Zatrzymany Polak rozpoczął działalność przestępczą w końcu lat 90., a od co najmniej 2007 r. był liderem grupy przemytniczej (fot. flickr/lucasblackbox)

Ponad 200 kg marihuany miał przemycić do Wielkiej Brytanii i Polski, 35-letni Mariusz S., który dzięki informacjom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego został zatrzymany w Holandii. Na mężczyźnie, uważanym za jednego z liderów narkogangu z Pomorza, który mógł wyekspediować na Wyspy nawet tonę narkotyków, ciąży 27 zarzutów. Od dwóch lat poszukiwano go po całej Europie.

Do zatrzymania w miejscowości Emmen w Holandii doszło dzięki ustaleniom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mariusza S. poszukiwała specjalna grupa pościgowa działająca w ABW. Mężczyzna znajdował się na nieoficjalnej top liście poszukiwanych przez Agencję, która zebrała dowody, że był zamieszany w przemyt znacznych ilości narkotyków z Holandii do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch oraz Polski. – Zatrzymany jest obecnie w dyspozycji sądu w Amsterdamie i na podstawie europejskiego nakazu aresztowania powinien trafić do Polski – stwierdził Maciej Karczyński, rzecznik ABW. – W ramach ustaleń w tej sprawie funkcjonariusze ABW nawiązali współpracę z kolegami z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, którzy koordynowali wymianę informacji z policjantami holenderskimi, działającymi w ramach stowarzyszenia grup poszukiwawczych policji europejskich – dodał

W chwili zatrzymania S. miał przy sobie komplet dobrze podrobionych dokumentów. Dzięki nim mógł swobodnie poruszać się po całej Europie i nadzorować narkobiznes. Gangster wpadł, gdy przygotował do wysłania transport marihuany. M

ariusz S., jeden z liderów narkogangu, wywodzi się z Pomorza. W latach 2007-2009 miał przemycić z Holandii blisko 160 kg marihuany do Wielkiej Brytanii i 67 kg marihuany do Polski. Woził także pieniądze grupy, inwestowane później w kolejne partie narkotyków. Grupę przemytników założyło kilku kolegów, pracujących w Wielkiej Brytanii. Część z nich, mająca na kontach drobne przestępstwa, ukrywała się tam przed polskim wymiarem sprawiedliwości. W połowie 2006 r. zorientowali się, że na Wyspach jest duży zbyt na marihuanę i można na niej nieźle zarobić. Mężczyźni kupili w Holandii tzw. gruszkę, czyli paczkę zawierającą kilogram marihuany. Narkotyki trafiły do domu w Peterborough, gdzie mieszkali Polacy. Tam „towar’ sprzedano na pniu.

Przemyt ruszył pełną parą. Narkotyki, ukrywano specjalnie przerobionych bakach samochodów osobowych oraz skrytkach w ciężarówkach. Przerzucano je na Wyspy, nawet kilka raz w miesiącu. Przesyłka zawierała od 6 do 10 kg marihuany. Kolejne partie zawierały już po 20-50 kg. W sumie grupa mogła wyekspediować do Wielkiej Brytanii i Polski nawet tonę narkotyków. Na jednym kilogramie marihuany gang zarabiał 400 funtów, sprzedając towar po cenach hurtowych. Prokuratorzy wyliczyli, że same zyski mogły przynieść przestępcom kilkaset tysięcy funtów. O tym jak bardzo był to zyskowny interes, świadczy fakt, że Mariusz S. założył własną plantację marihuany, aby uniezależnić się od dostaw towaru.

Szajka miała problem z transferowaniem pieniędzy. Marihuanę kupowali za euro, a sprzedawali za funty. Z powodu systemu kontroli transakcji finansowych w holenderskich kantorach, nie mogli wymieniać tam brytyjskiej waluty. Wozili więc paczki z pieniędzmi do Polski i w ojczyźnie wymieniali na euro i złotówki. Z zeznań skruszonych przestępców wynika, że przewieźli do kraju, co najmniej 200 tys. funtów.

Jednak w 2009 r. na trop przemytników wpadli funkcjonariusze olsztyńskiej delegatury ABW. Razem ze śledczymi z gdańskiej prokuratury apelacyjnej uderzyli w gang w 2010 r., zatrzymując niemal wszystkie ważne postacie grupy. Mariusz S.uniknął zatrzymania i ukrywał się kursując po Europie. W dalszym ciągu zaopatrywał polskich handlarzy marihuaną działających na Wyspach. Dorabiał także na przemycie kokainy. Teraz grozi mu nawet do 15 lat więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej