RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czeski „zamachowiec” na wolności

img
26-letni Pavel Vondrusz, który strzelał w piątek plastikowymi kulkami z broni sportowej do prezydenta Vaclava Klausa, jest na wolności. Policja po wykonaniu czynności śledczych zarzuciła mu jedynie czyn chuligański (fot.flickr.com/storem)

26-letni Pavel Vondrusz, który strzelał w piątek plastikowymi kulkami z broni sportowej do prezydenta Vaclava Klausa, jest na wolności. Policja po wykonaniu czynności śledczych zarzuciła mu jedynie czyn chuligański. Dlatego odpowiadać będzie z wolnej stopy. Grozi mu za to do 2 lat więzienia.

Czeskie prawo w sposób niejasny formułuje zakres ochrony funkcjonariuszy państwowych, w tym głowy państwa. Atak na prezydenta Vaclava Klausa wywołał też wielką dyskusję o błędach prezydenckiej ochrony. Krytykowana jest ostro za wyjątkową bezczynność oficerów ochrony w momencie ataku.

Niektórzy z renomowanych politologów i ekspertów bezpieczeństwa uważają nawet, że atak mógł zostać sfingowany. Zamachowiec miał po oddaniu aż siedmiu strzałów kilka minut na to, aby oddalić się z miejsca czynu, wypalić papierosa i udzielić wywiadu dwóm komercyjnym stacjom telewizyjnym.

Szef ochrony prezydenta podał się do dymisji, a Główna Inspekcja Służb Bezpieczeństwa przejęła nadzór nad śledztwem policji.

źródło:
Zobacz więcej