RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nagrody im. Ireny Sendlerowej rozdane

Nauczycielka Małgorzata Rusiłowicz podkreśla, że swojej działalności przybliżającej uczniom Holocaust nie traktuje w kategorii zasługującej na nagrodę (fot. ceo.org.pl)

Nauczycielka Małgorzata Rusiłowicz została laureatką głównej nagrody im. Ireny Sendlerowej. Nagrodę honorową otrzymała działaczka społeczna Bożena Szroeder. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Pałacyku Przeździeckich w Warszawie.

Naprawdę nie uważam, żebym zasługiwała na jakąkolwiek nagrodę. Staram się tylko robić to, co uważam za dobre. Głęboko wierzę w dobro drzemiące w każdym człowieku – powiedziała laureatka nagrody głównej Małgorzata Rusiłowicz, nauczycielka w szkole podstawowej w Białostoczku – dzielnicy Białegostoku. – Staram się tylko uczyć szacunku i tolerancji – dodała.

Rusiłowicz została nagrodzona za swoją działalność pedagogiczną – prowadzenie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych poświęconych problemowi Holokaustu skierowanych do najmłodszych uczniów. Realizuje programy edukacyjne na rzecz przywracania pamięci o wielokulturowym dziedzictwie Podlasia oraz na temat praw człowieka.

Dla ludzi, którym zależy

Nagroda im. Ireny Sendlerowej, przyznawana od 2006 r., honoruje pracę nauczycieli i pedagogów na rzecz tolerancji, podkreślania różnorodności kulturowej oraz niesienia pomocy potrzebującym. – Postanowiliśmy ustanowić tę nagrodę, by ucieszyć panią Irenę Sendlerową, rozczarowaną rzeczywistością powojennego życia. Pierwszych laureatów wskazała ona sama (byli nimi: Norman Conrad i Robert Szucht – red.). Dziś staramy się działać w zgodzie z wyznawanymi przez nią ideami – powiedziała Elżbieta Ficowska, działaczka społeczna i pedagog.

W tym roku po raz pierwszy przyznano także nagrodę honorową za pracę z dziećmi i młodzieżą nad projektami artystycznymi dla osób niebędących z zawodu nauczycielami. Nagrodę otrzymała Bożena Szroeder z ośrodka „Pogranicze” w Sejnach.

Udzieliłam kiedyś wywiadu, który został opatrzony tytułem: „Bożena Szroeder – opiekunka do dzieci”. To chyba najwspanialsze określenie, jakim zostałam nazwana – powiedziała laureatka.

Bożena Sczroeder została wyróżniona za pracę w ośrodku „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach i prowadzenie pracowni teatralnej z dziećmi. Jest również inicjatorką programów edukacyjnych oraz projektu filmowego pt. „Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza”. Zajmuje się również historią i kulturą Romów, prowadząc dział cyganików w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza.

Prezydent pisze list

„Racją naszego istnienia jest drugi człowiek” – podkreślił w liście do laureatów nagrody prezydent Bronisław Komorowski. List odczytała Irena Wóycicka, podsekretarz stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP.

Wyróżnienia za wybitną działalność pedagogiczną otrzymali: Zofia Cofałka, Małgorzata Matecka, Mariusz Sokołowski, Małgorzata Stankowska-Staszczyk, Katarzyna Strycharska, Małgorzata Juszczyk i Bożena Sucharska.

Irena Sendlerowa podczas okupacji kierowała Sekcją Pomocy Dzieciom, działającą w ramach konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W obliczu likwidacji getta w 1942 roku, zainicjowała akcję ratowania dzieci, które - zaopatrzone w fałszywe dokumenty – były umieszczane w polskich rodzinach, klasztorach i sierocińcach.

W 1965 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendlerowej tytuł: Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. w 2003 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. W 2009 roku została pośmiertnie wyróżniona Nagrodą Humanitarną im. Audrey Hepburn.

źródło:

Zobacz więcej