70 lat telewizji w Polsce

Dziś mija 70 lat, odkąd w Polsce ruszyła telewizja. Specjalnie na potrzeby testu polscy inżynierowie przez kilka miesięcy zbudowali cztery telewizory. Kilka następnych trzeba było już sprowadzić z Anglii.

Pierwsze prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Polsce rozpoczęły się w 1935 w warszawskim Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym oraz Polskim Radiu.

Na początku 1939 roku Polskie Radio zbudowało dwa odbiorniki telewizyjne do celów technicznych oraz kilka przenośnych do rozmieszczenia na terenie całej Warszawy.

Pierwszym filmem wyemitowanym przez przedwojenną próbną telewizję była „Barbara Radziwiłłówna" z Jadwigą Smosarską w roli głównej. Na pokazie gościem specjalnym był Mieczysław Fogg. Skorzystano z telewizorów marki Philips oraz Marconi. Moc nadajnika pozwalała na emisję sygnału w promieniu 20-25 kilometrów. Nadajnik ten zlokalizowany był na dachu wieżowca Prudential, czyli późniejszego hotelu Warszawa.

W 1939 roku testowano tzw. telewizję mechaniczną nadającą w standardzie 120 linii. W tym czasie zaawansowane były prace nad konstrukcją własnej kamery telewizyjnej z ikonoskopem. W 1940 roku przymierzano się do nadawania stałego programu, ale prace nad jego powstaniem przerwała wojna. Do prac nad polską telewizją powrócono dopiero w roku 1947.

Polska publiczna stacja telewizyjna została utworzona 25 października 1952, a regularną emisję rozpoczęto 23 stycznia 1953. 2 października 1970 roku uruchomiono II ogólnopolski program telewizyjny.

Pierwsze prywatne stacje telewizyjne w Polsce zaczęły powstawać na początku lat 90. XX wieku.

źródło:
Zobacz więcej