RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Serial „Głęboka woda” wyróżniony na festiwalu Prix Italia

„Głęboka woda” Magdaleny Łazarkiewicz zdobyła Nagrodę Prix Italia dla najlepszego serialu telewizyjnego w konkursie prestiżowego festiwalu Prix Italia. Jest to pierwsza w 64-letniej historii imprezy tak ważna nagroda dla produkcji fabularnej z Polski. „Głęboka woda” została zrealizowana przez TVP2 we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Festiwal odbywał się w Turynie, w dniach od 16 do 21 września. „Głęboka woda” wygrała z szesnastoma innymi serialami największych telewizji z całego świata, m.in. z BBC – „Sherlock,” SVT (Szwecja) – „The Bridge,” TVE (Hiszpania) – „Red Eagle,” RTVS (Słowacja) – „Examination,” RTP (Portugalia) – „Blood of My Blood,” NRK (Norwegia) – „The Conqueror,” KBS (Korea Płd.) – „The Princess’ Man,” NHK (Japonia) – „Cloud Above the Slope,” RTE (Irlandia) – „Love / Hate” i FR2 (Francja) – „Spin”. Jury nagrodziło polski serial, ponieważ prezentowany odcinek był według niego „nie tylko wstrząsającym studium samotności uzależnionego muzyka ulicznego i jego autodestrukcyjnej relacji z matką, lecz również wspaniałą pracą artystyczną na najwyższym, profesjonalnym poziomie.”

Nagradzana już wcześniej w tym roku w Chicago i Monte Carlo, „Głęboka woda” została zrealizowana przez TVP2 we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Bohaterowie serialu to osoby, które angażują się w problemy innych ludzi. To ostatni sprawiedliwi, nie wahający się wyciągnąć pomocną dłoń. Z zawodu – pracownicy socjalni, z powołania społecznicy, którzy przeprowadzą potrzebujących przez „głęboką wodę", na bezpieczny brzeg. W serialu zagrali m.in.: Agnieszka Podsiadlik, Gabriela Muskała, Piotr Nowak, Marcin Dorociński, Katarzyna Maciąg.

W konkursie tegorocznej edycji festiwalu Prix Italia zaprezentowano również inne filmy TVP. W kategorii „dokument” pokazano „Wierę Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Drugą stronę plakatu” Marcina Latałło i „Tata poszedł na ryby” Grzegorza Packa.

„Wiera Gran” – najnowszy film Marii Zmarz-Koczanowicz, wyprodukowany przez Studio Largo i TVP2, to fascynujący portret Żydowskiej pieśniarki, której skomplikowane losy podczas i po drugiej wojnie światowej zrekonstruowała Agata Tuszyńska w swej książce „Oskarżona: Wiera Gran.” Film przedstawia liczne materiały archiwalne i rozmowy z Wierą Gran, z których wyłania się portret kobiety zmuszonej do konfrontacji nie tylko ze złem wojny, ale również z odrzuceniem i wrogością ze strony najbliższej jej grupy społecznej.

Nagrodzona w Nowym Jorku i pokazywana z sukcesem w Montrealu „Druga strona plakatu”, wyprodukowana przez Redakcję Kultury TVP1 i SF Kalejdoskop, to pierwszy dokument poświęcony jednemu z najważniejszych ruchów graficznych XX wieku: Polskiej Szkole Plakatu. Polskie plakaty przekładały sztukę nad komercję. Ujmowały esencję danego zjawiska – filmu, sztuki teatralnej, wystawy, wydarzenia sportowego albo politycznego w jednym ikonicznym obrazie. Wyrażały wolność twórców w czasach komunistycznych. Z dzisiejszej perspektywy Polski Plakat opowiada historię powojennej Polski i relacje artystów z władzą.

Współprodukowany przez TVP Kultura „Tata poszedł na ryby” – film w reż. Grzegorza Packa ukazuje Juana van Tonder, bon vivant’a z Cape Town, który pod wpływem traumatycznego wydarzenia zakłada w Pomfret, małej Południowoafrykańskiej wiosce, sierociniec dla czarnoskórych dzieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej