Ukraińcy najgorsi podczas wojny

To Niemcy byli głównymi wrogami Polaków w czasie II wojny światowej, ale najgorzej wspominamy kontakty z Ukraińcami – wynika z sondażu opublikowanego w „Gazecie Wyborczej”. Najlepiej w naszej pamięci zapisali się Francuzi i Brytyjczycy.

Polacy w czasie wojny mieli styczność przede wszystkim z Niemcami (pamięć o tych spotkaniach zachowało 49 proc. badanych), Rosjanami (41 proc.), Żydami (32 proc.) i Ukraińcami (15 proc.).

Z tych doświadczeń najgorsze są wspomnienia związane z Ukraińcami. Wpłynęła na to czystka na Wołyniu, gdzie w 1943 r. Ukraińcy zabili kilkadziesiąt tysięcy Polaków (wie o tym 57 proc. Polaków). Odrobinę mniej źle oceniamy kontakty z głównym wrogiem – Niemcami. A nieco lepiej – choć też w większości niedobrze – z Rosjanami.

Ankietowani pozytywnie ocenili natomiast kontakty z Francuzami – 64 proc. uznało, że były one dobre. Kontakty z Anglikami pozytywnie wspomina 63 proc. respondentów, a z Żydami 43 proc.

Współautor badań, socjolog Piotr Kwiatkowski z Pentora przypuszcza, że kontakty z Niemcami Polacy wspominają lepiej, gdyż od kilkudziesięciu lat trwają wysiłki na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Tymczasem w stosunkach z Ukraińcami proces ten dopiero się zaczyna.

Sondaż przeprowadził instytut Pentor dla Muzeum II Wojny Światowej. To pierwsza od 60 lat próba zdiagnozowania pamięci i wiedzy Polaków o II wojnie.

źródło:
Zobacz więcej