RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

25 lat temu Kukuczka zdobył „Koronę Himalajów”

Jerzy Kukuczka
Jerzy Kukuczka zginął w 1989 roku; miał 41 lat (fot. arch. PAP/ Kazimierz Seko)

Był drugim człowiekiem na świecie, który stanął na wszystkich szczytach najwyższego pasma górskiego świata. 25 lat temu Jerzy Kukuczka zdobył „Koronę Himalajów”. 18 września 1987 roku wraz z Arturem Hajzerem dokonał pierwszego przejścia zachodniej grani szczytu Shiszapangma.

Wejściem tym Jerzy Kukuczka wpisał się jako drugi na listę himalaistów, po Reinholdzie Messnerze, którzy pokonali wszystkie ośmiotysięczniki leżące w Himalajach i w Karakorum. Polacy zdobyli Shiszapangmę nową drogą, bez użycia butli z tlenem.

Kukuczka jest uznawany za jednego z najwybitniejszych himaliastów 20. wieku. Zdobył czternaście ośmiotysięczników. Spośród nich na 10 szczytów poprowadził nowe drogi, a na 4 szczyty wszedł zimą.

Polak skompletował wszystkie ośmiotysięczniki w rewelacyjnym, najlepszym do dziś stylu. Dokonał tego tylko w ciągu ośmiu lat - 1979-1987.

W 1988 roku na igrzyskach olimpijskich w Calgary Kukuczka wraz z Messnerem został nagrodzony srebrnym medalem olimpijskim za osiągnięcia w alpinizmie.

Jerzy Kukuczka zginął w 1989 roku, podczas zdobywania południowej ściany Lhotse w Himalajach. Odpadł od ściany w wyniku pęknięcia liny asekuracyjnej. Został pochowany w szczelinie lodowej góry. Miał 41 lat.

źródło:
Zobacz więcej