RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zawahiri potwierdza śmierć „numeru dwa” Al-Kaidy

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri (na zdj.) potwierdził na nagraniu wideo śmierć czołowego stratega organizacji – Abu Jahji a
Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri (na zdj.) potwierdził na nagraniu wideo śmierć czołowego stratega organizacji – Abu Jahji al-Libiego (fot. arch. PAP/EPA/Al Arabiya Television)

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri potwierdził na nagraniu wideo śmierć czołowego stratega siatki terrorystycznej, określanego jako numer dwa w organizacji, Abu Jahji al-Libiego – podała we wtorek agencja Reutera.

Amerykańskie władze poinformowały w czerwcu, że Libi zginął w nalocie samolotu bezzałogowego w Pakistanie. Był to największy cios zadany Al-Kaidzie od zabicia w maju 2011 roku ówczesnego szefa organizacji Osamy bin Ladena.

Z dumą ogłaszam wspólnocie islamskiej i mudżahedinom informację o męczeńskiej śmierci szejka Hassana Mohammeda Qaida – powiedział Zawahiri, używając prawdziwego nazwiska pochodzącego z Libii islamskiego teologa.

W 2005 roku Libi zbiegł z amerykańskiego więzienia w Afganistanie, zyskując uznanie w organizacji. Zdaniem części ekspertów po śmierci bin Ladena stał się drugim co do ważności człowiekiem w Al-Kaidzie, po jej obecnym przywódcy Zawahirim.

Al-Libi „był jednym z najbardziej doświadczonych i wszechstronnych liderów Al-Kaidy”, „odgrywał kluczową rolę w operacjach Al-Kaidy wymierzonych w Zachód” – mówił w czerwcu anonimowy amerykańskich urzędnik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej