„We Francji odradza się antysemityzm”

Historycy szacują, że w latach 1942-1944 w sumie około 76 tys. Żydów zostało deportowanych z Francji do obozów zagłady (fot. flickr.com/dalbera)

Podczas paryskiej ceremonii ku pamięci deportowanych i ofiar holokaustu w 70 rocznicę tzw. łapanki Vel d'Hiv przedstawiciele społeczności żydowskiej we Francji wyrazili niepokój z powodu odrodzenia się przejawów antysemityzmu w tym kraju.

Kilkaset osób uczestniczyło w synagodze Zwycięstwa w Paryżu w uroczystości, która upamiętniła jedną z czarnych kart historii tego kraju. W trakcie głośnej łapanki 16 lipca 1942 roku francuska policja kolaborująca z Niemcami schwytała blisko 13 tysięcy Żydów z Paryża i okolic, w tym 4 tysięcy dzieci. Zostali oni następnie wywiezieni do obozów zagłady.

Naczelny rabin Francji Gilles Bernheim przypomniał, że w czasie II wojny światowej w imię zbrodniczej ideologii nazistowskiej zamordowano sześć milionów Żydów. Potępił również fakt, że „70 lat po Holokauście (...), antysemityzm odradza się niemal wszędzie ze swoich popiołów".

– Jak to możliwe, że 70 lat później „na zimno” zabija się Żydów we Francji, ponieważ są Żydami? – Zapytał Bernheim. Nawiązał w swoim przemówieniu do ostatnich głośnych tragedii we Francji, których ofiarą padły osoby pochodzenia żydowskiego. Mowa zwłaszcza o wypadkach w Tuluzie w marcu br., gdy Mohammed Merah zabił troje dzieci i nauczyciela ze szkoły żydowskiej, a także o dramacie Francuza pochodzenia żydowskiego Ilana Halimiego, którego bestialsko zamordował w 2006 roku gang z paryskich przedmieść.

– Pierwsze morderstwo dzieci żydowskich po Szoah popełniono w tym roku w Tuluzie. Przeżyliśmy właśnie poważny zwrot – powiedział z kolei Joel Mergui, przewodniczący Żydowskiego Centralnego Konsystorza we Francji.

W niedzielnej ceremonii uczestniczyło kilku francuskich ministrów, w tym szef resortu spraw wewnętrznych Manuel Valls.

Nazwa „łapanka Vel' d'Hiv" (skrót słów francuskich – „Velodrome d'Hiver", czyli „zimowy tor kolarski") pochodzi od nazwy dawnego welodromu w Paryżu, gdzie policja zapędziła wszystkich schwytanych 16 lipca 1942 roku Żydów. Spośród ofiar tej łapanki holokaust przeżyło tylko 25 osób.

Historycy szacują, że w latach 1942-1944 w sumie około 76 tys. Żydów zostało deportowanych z Francji do obozów zagłady.

źródło:

Zobacz więcej