RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Winobranie w Zielonej Górze czas zacząć

Winobranie nawiązuje do tradycji winiarskich kultywowanych w Zielonej Górze przed II wojną światową (fot. sxc.hu/coralsea)

Tradycyjne Winobranie rozpoczęło się w Zielonej Górze. Podczas kilkudniowej imprezy na trzech scenach zaplanowano około 100 wydarzeń artystycznych. Oficjalnym trunkiem Winobrania będzie słowackie wino z Nitry, partnerskiego miasta Zielonej Góry.

Tegoroczne Winobranie rozpoczął pochód, który przeszedł do miasteczka winiarskiego. Tam prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki przekazał klucz do miasta i władzę Bachusowi. – Zielona Góra przez tydzień stanie się polską stolicą wina, którego tradycję kultywujemy – powiedział szef Winobrania Tomasz Nesterowicz.

Oficjalnym trunkiem Winobrania będzie słowackie wino z Nitry, partnerskiego miasta Zielonej Góry.

Mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzić położone nieopodal miasta winnice do których będą kursować specjalne busy; będzie się też można wybrać na rejs galearem po Odrze.

Podczas święta winobrania wystąpią m.in. Anna Wyszkoni, De Mono i Ira. Zaplanowano także spektakle teatralne, wystawy, popisy kabareciarzy, zmagania sportowe.

15 września ulicami miasta przejdzie barwny korowód.

Winobranie to doroczna impreza kulturalna odbywająca się w Zielonej Górze na początku września. Najpopularniejszym trunkiem podczas imprezy jest wino, a owocami – winogrona.

Winobranie w Zielonej Górze nawiązuje do tradycji winiarskich kultywowanych w tym mieście jeszcze przed II wojną światową. W ówczesnym niemieckim Gruenbergu funkcjonowało wiele winnic i winiarni.

Smak i jakość produkowanego wtedy w Zielonej Górze wina budziły sporo kontrowersji wśród znawców. Jedni doceniali jego walory, inni odnosili się do niego w sposób lekceważący. Słynęło głównie... z kwaśnego smaku.

Po wojnie w mieście przetrwała zaledwie jedna winiarnia, która produkowała wina o wątpliwej jakości. Upadła ona pod koniec lat 90. Tradycje winiarskie ożyły kilka lat temu za sprawą prywatnych przedsiębiorców z miasta i okolic, którzy powołali swoje stowarzyszenie i założyli winnice. Ich produkty winiarskie są coraz częściej doceniane przez ekspertów.

źródło: