RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Otwarto XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy

Dziś pierwszy dzień XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem „Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu”. W wydarzeniu biorą udział prezydenci, premierzy, ministrowie, ekonomiści i przedsiębiorcy. Specjalnym gościem będzie były prezydent Lech Wałęsa. Patronat medialny nad tegoroczną edycją forum objęła Telewizja Polska.

Krynickie spotkanie rozpoczęło się dziś po południu i potrwa do czwartku – 6 września. W Polskim Davos, jak mówi o krynickim Forum wielu uczestników i obserwatorów, a wziąć w nim udział ponad 2,5 tys. gości z Europy, Azji i USA.

W tym roku forum otworzył prezydent Chorwacji Ivo Josipović oraz prezydent Bronisław Komorowski. Następnie w sesji plenarnej, poświęconej wyzwaniom stojącym przed światem w obliczu kryzysu, wezmą udział m.in.: komisarz ds. budżetu UE Janusz Lewandowski, wicepremier Ukrainy Walerij Choroszkowski, dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova oraz wicepremier i minister administracji publicznej i sprawiedliwości Węgier Tibor Navracsics. Ostatniego dnia Forum, do Krynicy ma przyjechać premier Donald Tusk.

W pierwszym dniu zaplanowano debaty związane z kwestiami m.in. rosyjskiej sceny politycznej, lobbingu, odnawialnych źródeł energii, bezpieczeństwa energetycznego Polski i transportu kolejowego.

W trakcie spotkania odbędzie się sześć sesji plenarnych i ponad 100 paneli dyskusyjnych.

Krynickie forum to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej; miejsce, gdzie spotykają się i dyskutują prezydenci, premierzy, ministrowie, ekonomiści i przedsiębiorcy, nie tylko z Europy. W Krynicy od lat padały ważne deklaracje, powstawały nowe inicjatywy i nawiązywano nowe kontakty biznesowe. Temat przewodni tegorocznego Forum nawiązuje do wciąż powracających pytań o najlepszy model gospodarczy oraz o cele społeczeństw w kontekście kryzysu finansowego.

Przedstawiciele TVP uczestnikami forum

W obradach XXII Forum Ekonomicznego aktywnie uczestniczyć będą przedstawiciele Telewizji Polskiej. We wtorek sesję inauguracyjną „Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu” prowadzi Juliusz Braun, prezes Zarządu TVP. Wśród uczestników sesji są: Valeriy Ivanovych Khoroshkovsky, pierwszy wicepremier Ukrainy, Irina Bokova – dyrektor generalna UNESCO, Janusz Lewandowski, Komisarz Europejski ds. programowania finansowego i budżetu w Komisji Europejskiej, Bernadette Segal – sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i Filip Thon – prezes Zarządu RWE Polska. Dyskutanci próbują odpowiedzieć na pytanie co należy zmienić, by w zglobalizowanym świecie Europa realizowała oczekiwania jej mieszkańców.

W środę moderatorem panelu dyskusyjnego „Czy Europa potrzebuje rozszerzenia?” będzie Andrzej Godlewski, zastępca dyrektora TVP1, natomiast następnego dnia panel „Blogi, Twitter, Facebook – internet jako instrument zmian społeczno-politycznych” poprowadzi Piotr Kraśko, szef redakcji „Wiadomości” TVP1.

W dyskusjach i spotkaniach krynickiego Forum telewizję publiczną reprezentować będzie także Elżbieta Ponikło, dyrektor Biura Zarządu i Spraw Korporacyjnych.

Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego w TVP Info

W dniach 7-9 września odbędzie się Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego, jedno z największych wydarzeń sportowych dla biegaczy w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to finałowa impreza stanowiąca podsumowanie cyklu dwudziestu imprez biegowych, odbywających się w ciągu całego roku. W trzeciej edycji Festiwalu ma wystartować ponad 5 tys. zawodników.

W TVP INFO relacje z zawodów nadawane będą w wydłużonych o kilka minut serwisach sportowych. 7 września o godz. 15.52 (na żywo), 8 września o godz. 10.50, 11.50, 12.50, 13.50 (na żywo) i 9 września o godz. 9.50, 10.50, 11.50 i 14.50 (na żywo). W ostatnim dniu imprezy, 9 września widzowie TVP INFO będą mogli obejrzeć na żywo start Koral Maratonu (godz. 8.40). Przebieg zawodów pokazany zostanie także w „Sportowym Wieczorze” (8 września, godz. 23.00 ) i „Sportowej Niedzieli” (9 września, godz. 23.00). Planowana jest również emisja specjalnego felietonu (7 września, 23.05).

źródło:
Zobacz więcej