RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gazociąg Jamał-Europa już po remoncie

Foto
PGNiG zapewniał, że w wyniku czasowego remontu gazociągu jamalskiego gazu w Polsce nikomu nie zabraknie (fot. sxc.hu/mailsparky)

Po godz. 4.00 czasu warszawskiego wznowione zostały dostawy gazu do europejskich odbiorców przez gazociag Jamał-Europa. Taką informację przekazuje Gazprom.

Przez dwa dni na gazociągu prowadzono prace remontowe i konserwacyjne, równocześnie na terytoriach Polski i Rosji. Alternatywnie w tym czasie zwiększono przepływ gazu do Europy gazociągiem Nord Stream.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uspokajało, że w wyniku czasowego remontu gazociągu jamalskiego gazu w Polsce nikomu nie zabraknie.

Magistrala Jamał - Europa ma początek w obwodzie twerskim. Długość rosyjskiego to 402 km, białoruskiego – 575 km. Tutaj Gazprom jest jedynym zarządzającym gazociągu.

Polska część ma 683 km, jest tutaj pięć tłoczni: Ciechanów, Szamotuły, Zambrów, Włocławek i Kondratki. Zarządza nią EuRoPol Gaz - wspólne przedsiębiorstwo Gazpromu i polskiego PGNiG.

Końcówką gazociągu jest stacja w rejonie Frankfurtu nad Odrą, przy granicy polsko-niemieckiej, gdzie łączy się z systemem gazowo-transportowym YAGAL-Nord. Niemieckim odcinkiem zarządza Wingas, wspólne przedsiębiorstwo Gazpromu i Wintershall Holding GmbH.

źródło:
Zobacz więcej