Prokuratura wnioskuje o areszt dla Marcina P.

Na niejawnym posiedzeniu Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe rozpatrzy dziś wniosek prokuratury o aresztowanie prezesa Amber Gold Marcina P. Gdańska prokuratura postawiła mu zarzut oszustwa na wielką skalę, za co grozi do 15 lat więzienia. Wystąpiła też do sądu z wnioskiem o trzymiesięczny areszt dla oskarżonego.

Wojciech Szelągowski z prokuratury poinformował, że szef Amber Gold podejrzany jest o to, że „działając ze z góry powziętym zamiarem, w krótkich odstępach czasu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc sobie stałe źródło dochodu i nie mając zamiaru wywiązania się z ciążących na nim zobowiązań, doprowadził znaczną ilość ustalonych dotychczas 2990 osób i innych nieustalonych osób do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem w kwocie nie mniejszej niż 181 mln 904 tys. 599 zł”. Prokurator wyjaśnił też, że właśnie z powodu wysokiej kary, jak i obawy mataczenia zdecydowano o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o areszt.

Przed godz. 14 zamaskowani funkcjonariusze ABW wywieźli Marcina P. z gmachu prokuratury okręgowej, gdzie od godziny 9 był przesłuchiwany. 17 sierpnia prokuratura postawiła Marcinowi P. sześć zarzutów, m.in. prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej i prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych bez wpisu do rejestru działalności kantorowej. Zastosowano wtedy wobec niego dozór policyjny i wydano zakaz opuszczania kraju.

Wcześniej, 17 sierpnia gdańska prokuratura okręgowa postawiła Marcinowi P. sześć zarzutów, m.in. prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej i prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych bez wpisu do rejestru działalności kantorowej. Zastosowano wtedy wobec niego dozór policyjny i wydano zakaz opuszczania kraju.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy.

źródło:

Zobacz więcej