Poparcie dla PO lekko w dół

W porównaniu z lipcem poparcie dla PO zmniejszyło się o 3 pkt. proc. (fot. TVP Info)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku sierpnia, wygrałaby je PO uzyskując 29 proc. głosów. W porównaniu z lipcem poparcie dla Platformy zmniejszyło się o 3 pkt. proc. – wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. PiS mogłoby liczyć na 24 proc. poparcia, a SLD i RP uzyskałyby po 7 proc.

Według sondażu zrealizowanego przez Zespół Badań Społecznych OBOP, do Sejmu nie weszłyby: PSL z poparciem 4 proc., Solidarna Polska – 3 proc., Nowa Prawica – 2 proc. i Polska Jest Najważniejsza – 1 proc.

Te wyniki pochodzą od ogółu osób, które deklarowały – „zdecydowanie” lub „raczej” – gotowość wzięcia udziału w wyborach. Prawie co czwarty badany (23 proc.), który zadeklarował zamiar głosowania, nie wiedział jeszcze, na którą partię oddałaby swój głos.

W porównaniu z lipcem poparcie dla PO zmniejszyło się o 3 pkt. proc., a dla PiS wzrosło o 1 pkt. proc. O 1 pkt. proc. spadło poparcie dla SLD, dla Ruchu Palikota zwiększyło się o 2 pkt. proc, a dla PSL – spadło o 1 pkt. proc.

Jeśli uwzględni się tylko wyborców, którzy zadeklarowali udział w wyborach i wiedzą, na którą partię by zagłosowali, PO zyskała poparcie 37 proc. z nich, PiS – 31 proc., SLD i Ruch Palikota po 9 proc., a PSL – 6 proc.

Na początku sierpnia zdecydowaną gotowość do wzięcia udziału w wyborach deklarowało 31 proc. respondentów, a 27 proc. raczej wzięłoby w nich udział. 15 proc. badanych raczej, a 22 proc. zdecydowanie nie głosowałoby, natomiast 5 proc. ankietowanych nie wie, jak by postąpili.

Sondaż zrealizowano w dniach 2-5 sierpnia br. na reprezentatywnej, losowej 968-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face.

Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 564 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

źródło:

Zobacz więcej