RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Więcej polskiego chmielu dla browarów

flickr.com/Radio Tonreg
Na polskim rynku chmielu od 2007 r. panuje kryzys (fot. flickr.com/Radio Tonreg)

Spółka Powiśle z Kępy Choteckiej, woj. lubelskie – największy polski dostawca granulatów chmielowych dla browarów – w 2013 roku zwiększy produkcję i kupi od rolników 40 proc. więcej chmielu niż w tym roku. W przyszłym roku wzrosną też ceny chmielu.

– Sytuacja na rynku poprawi się, duże koncerny chcą powracać do polskiego chmielu, w miarę wygasania kontraktów z dostawcami zagranicznymi – powiedział Mieczysław Stasiak, współwłaściciel sp.j. Powiśle, która przetwarza chmiel aromatyczny i goryczkowy.

Na polskim rynku chmielu od 2007 r. panuje kryzys. Duże koncerny piwowarskie zawarły wówczas wieloletnie kontrakty na dostawy produktów chmielowych z zagranicy, głównie z Niemiec. Tłumaczyły, że polscy plantatorzy zbytnio wywindowali ceny, chcąc wykorzystać sytuację na światowym rynku, na którym w tym czasie chmielu brakowało.

W efekcie zapotrzebowanie na polski chmiel zaczęło spadać. W tym roku jest bardzo niskie, wiele chmielników jest w uśpieniu, zbiory mogą być nawet o połowę mniejsze niż przed rokiem, gdy wyniosły 2,4 tys. ton. Kryzys dotyka głównie plantatorów z Lubelszczyzny, skąd pochodzi około 90 proc. krajowej produkcji chmielu.

Stasiak zapowiedział, że w 2013 r. spółka Powiśle może przerobić około 1 tys. ton chmielu, czyli o 40 proc. więcej niż w tym roku. Tym samym powróci do poziomu produkcji sprzed 2007 r.

– Zamówienia na 2013 r. złożyły u nas browary należące największych producentów piwa w kraju – powiedział Mieczysław Stasiak. Dodał, że zamówienia od koncernów piwowarskich są długoterminowe, na ogół na 4 lata.

Stasiak zapowiedział, że w 2013 r. wzrosną ceny, po jakich chmiel kupowany będzie od plantatorów – z 12 zł za kilogram, która to cena utrzymuje się od kilku lat – do 15-16 zł za kilogram.

Nową spółkę przerabiającą m.in. chmiel zamierzają utworzyć Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach i Zakłady Azotowe w Puławach, mają do niej wnieść aportem zakład w Suchodołach, wyposażony w linie do granulacji chmielu i magazyny, należący wcześniej do spółki Polski Chmiel, znajdującej się w upadłości likwidacyjnej.

– Spółka powstanie najpóźniej w listopadzie. Prowadzimy już rozmowy z dużym koncernem piwowarskim w sprawie odbioru naszych produktów – poinformował August Turczyn z INS.

Paweł Kwiatkowski, dyrektor ds. korporacyjnych w Kompanii Piwowarskiej, największym przedsiębiorstwie piwowarskim w kraju, powiedział, że KP w 2013 r. 20-krotnie zwiększy zakupy produktów chmielarskich z polskich źródeł. W następnych latach mają one dalej rosnąć, pod warunkiem utrzymania odpowiedniej jakości oraz rynkowych cen polskiego chmielu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło: