„Zastąpienie abonamentu nowym podatkiem mało realne”

– Znalezienie nowego źródła finansowania mediów publicznych przez inne formy opodatkowania niż abonament są mało realne – powiedział na antenie TVP Info minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem powinna wzrosnąć rola finansowania mediów z funduszy misyjnych.

Od lat spada ściągalność abonamentu, z którego finansowane są media publiczne. Dlatego rząd Donalda Tusk do końca sierpnia ma przedłożyć propozycje zmian ustawowych dotyczących finansowania mediów publicznych.

Na antenie TVP Info minister kultury powiedział jednak, że nie ma raczej szans na wprowadzenie nowej formy podatku. – Nie jest intencją rządu obciążać podatników dodatkowymi opłatami – zaznaczył.

Dodał, że dyskusja na temat abonamentu jest trudna, bo musi uwzględniać realia Unii Europejskiej. – Francja pół roku temu była stawiana na wzór, a dzisiaj ma problemy z powodu skarg do Brukseli na niewłaściwy tryb opodatkowania na rzecz telewizji publicznej – wyjaśnił.

Bogdan Zdrojewski powiedział, że opowiada się za budową funduszy misyjnych dla mediów publicznych. – Trzeba doprowadzić do sytuacji, gdzie telewizja publiczna nie będzie się ścigać ze stacjami komercyjnymi, gdzie przedmiotem rywalizacji nie jest utrzymanie zadanie misyjnego – powiedział.

Wyraził obawę, że politycy nie są w stanie stworzyć profesjonalnego projektu funkcjonowania mediów publicznych. – W żadnej grupie politycznej nie powstanie projekt dla telewizji publicznej, który będzie profesjonalny i będzie uwzględniał zmiany technologiczne na rynku. Powinien powstać albo w telewizji, albo przez zamówienie na zewnątrz, uwzględniając zmiany technologiczne i obecność konkurencji – powiedział.

Zwrócił uwagę na dokonującą się obecnie rewolucję technologiczną w funkcjonowaniu mediów publicznych. – Zmiany związane z przechodzeniem telewizji do Internetu i Internetu do telewizji dokonają się w ciągu 5 lat. Trzeba wiedzieć, dokąd ta lokomotywa jedzie –  powiedział. – Z kolei w przyszłym roku wyłączy się nadawanie sygnału analogowego. Mogą utworzyć się grupy wykluczonych osób. Tych, którzy z powodów finansowych nie wykupią dekodera oraz tych, którzy ze względu a ukształtowanie terenu nie będą mieli zasięgu. Być może trzeba będzie wyłączać analog segmentowo na poszczególnych obszarach, by sprawdzać, jakie są efekty –zaznaczył.

Bogdan Zdrojewski odniósł się też do wtorkowego głosowania nad ustawami o związkach partnerskich. Decyzją posłów PO nie znalazły się one w porządku obrad Sejmu. – Głosowałem nad tym, by projekty włączyć w rozpatrywanie. Lepiej by było, gdyby projekty podlegały rutynowej dyskusji, choć nie uważam, że to najważniejsza sprawa w Polsce – powiedział.

Zobacz więcej