RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Brylantowy jubileusz Krystyny Loski

Ikona polskiej telewizji sympatię widzów zdobyła naturalnością i poczuciem humoru. Krystyna Loska – spikerka i prezenterka telewizyjna, konferansjerka – kończy dziś 75 lat. Zagrała w kilku filmach, wielokrotnie prowadziła festiwale w Opolu i Sopocie.

Najważniejsze w pracy, ale i w życiu jest, aby zawsze być sobą. Kamera nie lubi, jak ma przed sobą kogoś, kto nie jest prawdziwy. Ona to po prostu pokazuje – mówiła dziś w TVP Info Krystyna Loska. Dodała, że z okazji urodzin życzyłaby sobie przede wszystkim zdrowia.

Swoją przygodę z telewizją rozpoczęła w TVP Katowice w latach 50. Po dziesięciu latach przeniosła się do Warszawy, gdzie pracowała w Telewizji Polskiej jako prezenterka i konferansjerka. Zasłynęła umiejętnością przedstawienia z pamięci programu na cały dzień. Przynosiła szczęście polskiej reprezentacji piłkarskiej – gdy zapowiadała mecz, Polacy wygrywali.

W rzeczywistości szatynka, stopniowo zmieniła kolor włosów na blond i sama wymyśliła swoją słynną dziś fryzurę. W kwestii ubrań czuwała nad nią projektantka mody Xymena Zaniewska, ale i tak najczęściej występowała w tym, co samej udało jej się zdobyć.

Mimo bardzo okrojonego sposobu prezentowania spikerów, Krystynie Losce udawało się błysnąć humorem w zapowiedziach programów. Jej talent komiczny został wykorzystany między innymi w bloku rozrywkowym „Studio Gama", który przez pewien czas prowadziła wraz z Andrzejem Zaorskim.

Krystyna Loska wystąpiła także – jako ona sama – w kilku filmach. Zadebiutowała w 1971 r. w komedii muzycznej „Milion za Laurę”. Następnie zagrała między innymi w filmach: „Brunet wieczorową porą” Stanisława Barei, „Po drodze” Marty Meszaros, „Bal na dworcu w Koluszkach” Filipa Bajona i w serialu „Alternatywy 4” Barei.

Na emeryturę przeszła w 1994 r., po 35 latach pracy w telewizji.

Krystyna Loska urodziła się 25 lipca 1937 r. w Tychach. Karierę spikerki rozpoczynała od pracy w radiu. Na początku lat 60. prowadziła w katowickiej stacji popularny program dla młodzieży. Dzięki sugestii kolegi ze szkoły, prezentera telewizyjnego, postanowiła spróbować sił przed kamerą. Na początku czytała listy dialogowe filmów. W tym samym czasie studiowała na wydziale aktorskim szkoły teatralnej.

Krystyna Loska jest żoną Henryka Loski, działacza piłkarskiego, współpracownika Kazimierza Górskiego i matką dziennikarki Grażyny Torbickiej. Zespół Big Cyc nagrał poświęconą jej piosenkę pod tytułem „Krystyna (W hołdzie Krystynie Losce)”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej