Brylantowy jubileusz Krystyny Loski

Ikona polskiej telewizji sympatię widzów zdobyła naturalnością i poczuciem humoru. Krystyna Loska – spikerka i prezenterka telewizyjna, konferansjerka – kończy dziś 75 lat. Zagrała w kilku filmach, wielokrotnie prowadziła festiwale w Opolu i Sopocie.

Najważniejsze w pracy, ale i w życiu jest, aby zawsze być sobą. Kamera nie lubi, jak ma przed sobą kogoś, kto nie jest prawdziwy. Ona to po prostu pokazuje – mówiła dziś w TVP Info Krystyna Loska. Dodała, że z okazji urodzin życzyłaby sobie przede wszystkim zdrowia.

Swoją przygodę z telewizją rozpoczęła w TVP Katowice w latach 50. Po dziesięciu latach przeniosła się do Warszawy, gdzie pracowała w Telewizji Polskiej jako prezenterka i konferansjerka. Zasłynęła umiejętnością przedstawienia z pamięci programu na cały dzień. Przynosiła szczęście polskiej reprezentacji piłkarskiej – gdy zapowiadała mecz, Polacy wygrywali.

W rzeczywistości szatynka, stopniowo zmieniła kolor włosów na blond i sama wymyśliła swoją słynną dziś fryzurę. W kwestii ubrań czuwała nad nią projektantka mody Xymena Zaniewska, ale i tak najczęściej występowała w tym, co samej udało jej się zdobyć.

Mimo bardzo okrojonego sposobu prezentowania spikerów, Krystynie Losce udawało się błysnąć humorem w zapowiedziach programów. Jej talent komiczny został wykorzystany między innymi w bloku rozrywkowym „Studio Gama", który przez pewien czas prowadziła wraz z Andrzejem Zaorskim.

Krystyna Loska wystąpiła także – jako ona sama – w kilku filmach. Zadebiutowała w 1971 r. w komedii muzycznej „Milion za Laurę”. Następnie zagrała między innymi w filmach: „Brunet wieczorową porą” Stanisława Barei, „Po drodze” Marty Meszaros, „Bal na dworcu w Koluszkach” Filipa Bajona i w serialu „Alternatywy 4” Barei.

Na emeryturę przeszła w 1994 r., po 35 latach pracy w telewizji.

Krystyna Loska urodziła się 25 lipca 1937 r. w Tychach. Karierę spikerki rozpoczynała od pracy w radiu. Na początku lat 60. prowadziła w katowickiej stacji popularny program dla młodzieży. Dzięki sugestii kolegi ze szkoły, prezentera telewizyjnego, postanowiła spróbować sił przed kamerą. Na początku czytała listy dialogowe filmów. W tym samym czasie studiowała na wydziale aktorskim szkoły teatralnej.

Krystyna Loska jest żoną Henryka Loski, działacza piłkarskiego, współpracownika Kazimierza Górskiego i matką dziennikarki Grażyny Torbickiej. Zespół Big Cyc nagrał poświęconą jej piosenkę pod tytułem „Krystyna (W hołdzie Krystynie Losce)”.

źródło:
Zobacz więcej