RAPORT

Wojna na Ukrainie

Lech Raczak żegna się z Maltą

fot.
Lech Raczak urodził się 27 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Od 1964 związany był z Teatrem Ósmego Dnia, jako jego współzałożyciel, aktor, reżyser, a od 1968 roku także szef zespołu. Od 1993 roku jest szefem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu (fot. PAP/Adam Ciereszko)

Przedstawienie Lecha Raczaka „Gry z czasem” zakończy w sobotę Malta Festival Poznań. Premiera ma być pożegnaniem Raczaka z funkcją dyrektora artystycznego festiwalu. W piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył go medalem Gloria Artis i podziękował „za reprezentowanie interesów widzów”.

Starałem się zobaczyć jak wygląda dorobek Lecha Raczaka, jego zaangażowanie w pokazywanie spektakli swoich, sprowadzonych, pozyskanych i zrealizowanych w Polsce przy jego współudziale i jest to ponad 500 przedstawień. Zazwyczaj reżyserzy, pilnują swoich interesów artystycznych, a w tym wypadku mamy do czynienia z człowiekiem reprezentującym interesy widzów i za to Lechowi Raczakowi podziękowałem – powiedział Zdrojewski.

To dla mnie przyjemna pamiątka i satysfakcja, że zostałem oficjalnie doceniony – powiedział Lech Raczak. Premiera jego nowego przedstawienie – „Gry z czasem”, będzie ostatnim wydarzeniem teatralnym Malta Festival Poznań. Spektakl zostanie pokazany na Starym Rynku.

Byłem na Rynku i obawiam się, że większość widzów przyjdzie tu na piwo a nie na przedstawienie, ale jak się 20 lat temu miało się odwagę zaczynać ten festiwal to teraz trzeba mieć odwagę go skończyć – powiedział o swoim projekcie Lech Raczak. Przedstawienie ma być opowieścią o dwóch życiorysach.

W teatrze i życiu cały czas gra się z czasem. Mój teatr ma przedstawić połączenie dwóch życiorysów, które łączą w różny sposób czas życia, z czasem przeżywania. Będzie to opowieść o Stanisławie Przybyszewskiej, która w Gdańsku w czasie narodzin faszyzmu rozpamiętuje ciągle Wielką Rewolucję Francuską oraz o hazardziście, którego nazwiska nie zdradzę, i jego hazardzie, który może być hazardem na śmierć i życie – wyjaśnił reżyser.

Lech Raczak zrezygnował z funkcji dyrektora artystycznego Malta Festiwal, bo chce poświęcić się twórczości artystycznej. – Mam już tyle lat, że może mi nie starczyć czasu na realizacje moich zamierzeń, a chcę wyreżyserować kilkanaście przedstawień i napisać kilka książek, dlatego dalej nie mogę tak intensywnie współpracować z +Maltą+, ale jak będą chcieli wysłuchać mojej opinii o jakichś przedstawieniach to służę pomocą – powiedział Lech Raczak.

Podczas festiwalu pokazane zostały trzy przedstawienia wyreżyserowane przez Raczaka: „Marat/Sade”, „Dziady” i „Czas Terroru”.

Lech Raczak urodził się 27 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Od 1964 związany był z Teatrem Ósmego Dnia, jako jego współzałożyciel, aktor, reżyser, a od 1968 roku także szef zespołu. Od 1993 roku jest szefem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej