Emmanuelle Seigner odebrała indeks męża

Rektor szkoły, Robert Gliński, wręczył Emmanuelle Seinger replikę indeksu Romana Polańskiego, który ukończył filmówkę (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Piątkowy koncert Emmanuelle Seigner, aktorki i piosenkarki, a prywatnie żony Romana Polańskiego, otworzył w Łodzi czwarty Targowa Street Film&Music Festival 2012. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom do Łodzi nie przyjedzie Polański.

Festiwal nawiązuje m.in. do tradycji muzycznej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, która znajduje się przy ul. Targowej. Stąd wywodzili się m.in. Jerzy Matuszkiewicz i Witold Sobociński, który jako muzyk w latach 50. XX wieku związany był z zespołem jazzowym Melomani.

W piątek po południu, rektor szkoły, Robert Gliński, wręczył Seigner replikę indeksu Romana Polańskiego, który także ukończył filmówkę, oraz dwa zdjęcia reżysera z tamtego czasu. Seigner jako wokalistka zadebiutowała w roku 2006 wraz z rockowym zespołem Ultra Orange. W 2010 wydała solową płytę „Dingue”, na której znalazł się m.in. duet z Iggy Popem oraz Polańskim.

W sobotę aktorka, która wystąpiła m.in. w takich filmach, jak: „Frantic”, „Dziewiąte wrota”, „Gorzkie gody” czy „Essential Killing”, weźmie udział w warsztatach – Lekcja Kina z Mistrzami.

W sobotę i niedzielę muzyczna część Festiwalu będzie się odbywała na zamkniętej dla ruchu ulicy Targowej, gdzie zagrają m.in. Asian Dub Foundation, Apollo 440, Che Sudaka, Łąki Łan, HBlockx i Dubioza Kolektiv. W trakcie imprezy swoją premierę będą miały cztery europejskie, pełnometrażowe filmy – włoski „Mozarella Stories”, rosyjski dokument „Balkan Star”, macedoński „Punk's not dead” oraz hiszpańska komedia „Crebinsky”. Wszystkie projekcje odbędą się w Muzeum Kinematografii.

Eiudy przed debiutem

Po raz czwarty odbędzie się międzynarodowy konkurs etiud filmowych „Przed Debiutem”. Ich twórcy walczyć będą o „Złotą Szafę” – replikę rekwizytu ze stworzonej przez Polańskiego w trakcie studiów etiudy „Dwaj ludzie z szafą”. Szefem jury będzie Richard Brick – m.in. współproducent trzech filmów Woody Allena.

Imprezę wypełnią jeszcze wystawy fotograficzne oraz warsztaty z udziałem twórców filmu i muzyki. Targowa Street Film&Music Festival odbywa się od 2009 roku na ternie łódzkiej szkoły filmowej. Do tej pory na festiwalu wystąpili artyści m.in. z Serbii, Macedonii, Rosji, Białorusi, Hiszpanii, USA, Ukrainy i Polski. Gwiazdami festiwalu byli m.in. Chuck Mangione, Juliette Lewis, Mika i Michał Urbaniak.

Festiwal potrwa do niedzieli, 8 lipca.

źródło:

Zobacz więcej