RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„To będzie muzeum życia”

Waldemar Dąbrowski zapowiada, że MHŻP będzie bardzo nowoczesną placówką (fot. TVP)

– Muzeum Historii Żydów Polskich będzie placówką unikatową, jakiej nie ma na świecie. Jego tematem ma być życie i opowiedzenie światu tysiąca lata historii Żydów na polskich ziemiach – stwierdził Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury ds. otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich, gość „Rozmowy dnia” w TVP Info.

Ostatnie dotacje na rzecz Muzeum Historii Żydów Polskich pozwoliły na zebranie funduszy na przygotowanie głównej wystawy. Według Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, który jest pełnomocnikiem ds. zakończenia tworzenia MHŻP, budynek placówki będzie gotowy do końca sierpnia i zaczną się prace związane z instalacją wystaw. Nie ma na razie żadnych przeszkód, aby wielkie otwarcie muzeum miało miejsce 20 października 2013 r.

Jak powiedział Dąbrowski, MHŻP ma być muzeum innym niż podobne takie placówki na świecie. – Takiego nie ma na świecie. Nasze ma pokazać młodemu pokoleniu Polaków i światu obecność Żydów na ziemiach polskich. Miejsce, gdzie dostali swoje prawa, gdzie mogli czuć się lepiej niż gdzie indziej, gdzie mogli wnieść wkład w rozwój myśli religijnej, naukowej i w kulturę – mówił Dąbrowski.

Muzeum ma być bardzo nowoczesną placówką, w standardzie wyznaczonym przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Naukowe Kopernik i Muzeum Chopina. Wystawa główna będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta.

Zobacz więcej