RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Brat Madoffa przyznał się do współwiny

1
Peter Madoff ma zostać skazany 4 października (fot. PAP/EPA/ANDREW GOMBERT)

Peter Madoff – młodszy brat Bernarda Madoffa, twórcy piramidy finansowej, której upadek spowodował straty liczone w miliardach dolarów – przyznał się do współwiny i zgodził się na wynegocjowaną przez jego prawników karę 10 lat więzienia.

Przyznanie dotyczy zarzutów zmowy i fałszowania dokumentów.

Peter Madoff zaprzeczył natomiast, jakoby wiedział, iż oszustwo trwało całe dziesięciolecia. Twierdzi, że brat wyznał mu prawdę dopiero w grudniu 2008 roku. Bernard Madoff odbywa karę 150 lat więzienia.

Naprawdę wierzyłem, że mój brat był znakomitym handlarzem papierów wartościowych – powiedział 66-letni Peter Madoff w sądzie na Manhattanie. Bernard Madoff konsekwentnie utrzymywał, że przestępczą działalność prowadził sam, bez wiedzy rodziny i współpracowników.

Peter Madoff był dyrektorem do spraw kontroli legalności (chief compliance officer) w spółce Bernard L. Madoff Securities LLC, gdy jego brat został aresztowany 11 grudnia 2008 roku. Firma ta, która cieszyła się renomą największego na świecie funduszu hedgingowego, w rzeczywistości była nielegalną piramidą finansową.

Peter Madoff przepraszał „wszystkich, którzy zostali poszkodowani”. Ma zostać skazany 4 października. Oprócz więzienia czeka go też pozbawienie całego majątku. Oczekuje się, że do tego czasu zostanie zwolniony za kaucją wysokości 5 milionów dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej