Braun: Euro to strata dziesiątków mln zł

Prezes Juliusz Braun poinformował, że TVP nie zarobiła na emitowaniu rozgrywek piłkarskich na Euro 2012, a jej straty w wyniku mistrzostw wyniosą „dziesiątki milionów złotych” (fot. TVP/Jan Bogacz)

Telewizja Polska nie zarobiła na emitowaniu rozgrywek piłkarskich na Euro 2012. TVP poniesie większe koszty niż będzie miała przychody z reklam – powiedział prezes Telewizji Juliusz Braun w Programie Trzecim Polskiego Radia. Zdecydowanie pozytywnie ocenił zapowiedź resortu finansów ws. bardziej zdecydowanego egzekwowania abonamentu rtv.

Koszty licencji tych 35 meczów są tak wysokie, że choćby nie wiem, jak dużo reklam tam umieścić i nie wiadomo jak dużo by ich było, to nie da się uzyskać takich przychodów – powiedział.

Juliusz Braun dodał, że emisja tych meczów była niezbędna i wpisuje się w pojęcie misji mediów publicznych. Pytany o stratę, jaką poniesie telewizja z powodu Euro 2012 prezes Braun powiedział, że będą to dziesiątki milionów złotych.

Wynik finansowy spółki „zdecydowanie negatywny”

Ten rok TVP planowało zamknąć stratą w wysokości 60 mln zł. Jak powiedział prezes Braun „tę kwotę przewiduje zatwierdzony plan ekonomiczno-finansowy i jest ona wiążąca”. Podkreślił, że „sytuacja jest jednak bardzo trudna, bo według wszelkich analiz rynek reklamy jest znacznie gorszy, niż przewidywano pół roku temu, kiedy ten plan był układany”.

W czerwcu zaksięgowana będzie większość wydatków związanych z Euro, także te poniesione dwa czy trzy lata temu. „Umowa z UEFA nie pozwala nam tego szczegółowo ujawnić, ale chodzi o więcej niż 100 mln zł. W związku z tym wynik finansowy spółki na koniec czerwca będzie zdecydowanie negatywny, choć na koniec maja był on dodatni” – podkreślił Braun.

„Prawa ws. abonamentu trzeba przestrzegać

Juliusz Braun ma nadzieję, że wkrótce rząd rozwiąże problem finansowania mediów publicznych. Podkreślił, że okazało się, iż media publiczne są potrzebne szczególnie w dobie kryzysu, gdy komercyjne telewizje ograniczają produkcję.

Prezes TVP ma też nadzieję, że w związku z interwencją ministerstwa finansów wzrośnie ściągalność abonamentu.

Cieszę się z zapowiedzi resortu finansów ws. bardziej zdecydowanego egzekwowania abonamentu. Zaczynamy jasno mówić, jakie jest prawo i że ma być przestrzegane. Na media publiczne powinni sprawiedliwie płacić wszyscy – ocenił prezes TVP Juliusz Braun.

Ministerstwo Finansów podjęło działania mające na celu przyśpieszenie egzekucji administracyjnej zaległych opłat abonamentowych. Resort podjął współpracę z Pocztą Polską, w wyniku której uzgodniono jednolite zasady postępowania egzekucyjnego i przedyskutowano kwestie przyspieszenia egzekucji opłat abonamentowych m.in. poprzez umożliwienie przekazywania tytułów wykonawczych w formie elektronicznej.

Jednocześnie naczelnicy urzędów skarbowych poprowadzą działania w celu egzekucji administracyjnej opłat abonamentowych oraz opłat za używanie niezarejestrowanych odbiorników.

źródło:
Zobacz więcej